Bakan Bolat: ‘’2028’de Milli Gelirin 17 Bin 550 Dolara Ulaşacağını Düşünüyoruz’’

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Bolat, Ankara Sanayi Odası tarafından düzenlenen Ekim ayı toplantısına katıldı. Türkiye’nin hedefinin 2028 yılında ihracatı 375 milyar dolara yükseltmek olduğunu belirten Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ‘’Aynı zamanda kişi başına düşen milli gelirinde 17 bin 550 dolara yükselmesini bekliyoruz’’ dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ankara Sanayi Odası’nın aylık meclis toplantısına katıldı. Ülke ekonomisi ve ihracatla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bakan Bolat, ‘’Önümüzdeki 5 yıllık sürecin planları doğrultusunda mal ihracatının 120 milyar dolar artış yaparak; 375 milyar dolara çıkarılması hedefi ve azimdeyiz. Planlarımıza göre ülkemizin yıllık bazda yüzde 5 oranında büyümesi belirlendi. Aynı zamanda kişi başına düşen milli gelirinde yükselmesini bekliyoruz. 2028 yılında yıllık gelirin 17 bin 550 dolara yükselmesi hedefindeyiz. 2023 yılının sonu içinse rakamların ümit verici olduğu söylenebilir. Milli gelir, bu yıl 1 trilyonun üzerine çıktığını göreceğiz. Kişi başına düşen milli gelirimiz ise bu yıl 11 bin 654 doları aştı. 11 bin 500 ve 12 bin dolar seviyesine ulaşmasını bekliyoruz’’ diye konuştu.

‘’Büyüme Artarsa; Refah Seviyesi Yükselir’’

Türkiye’deki sanayinin önemine dikkat çeken Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ‘’Ülkemizdeki milli gelirin neredeyse üçte biri sanayi faaliyetlerinden elde edilmektedir. Ankara’da 60 sene önce kurulan sanayi odası da ülkemizin sanayisinin gelişmesi noktasında önemli katkılar sağladı.’’ dedi.

Bakan Bolat, ‘’Ülkemizin, sanayide geldiği aşamaya ulaşmak kolay değildi. Hem sanayicilerin hem de devlerin sanayi alanındaki kalkınmaya yönelik öncelikli politikaları etkili oldu. Sanayicilerin müteşebbislik gücü de başarılı sonuçların elde edilmesini sağladı. Gerçek olan şu ki: yatırımlar, üretim ve ticaret, aynı zamanda refah gibi kavramlar birbirlerini tetiklemektedir. Yatırım olursa üretim artar. Üretim de ticaretin artmasını sağlar. Bu da büyümeyi ve istihdamı sağlamaktadır. İhracatta artış gösterir. Bu yüzden üretimi ve büyümeyi artırmalıyız. Bu sayede refahla birlikte satın alma gücünün de arttığını görebiliriz’’ şeklinde konuştu.

Bakan Bolat: ‘’2028’de 375 Milyar Dolara Ulaşacağız’’

Dünyadaki krizlere rağmen Türkiye’nin ekonomisinin üretimde büyümeye devam ettiğine dikkat çeken Bakan Bolat, ‘’Covid-19 salgınından Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa kadar çok sayıda olumsuz gelişmeler meydana geldi. Gıda ve enerji alanında piyasalar da arz tedariğinden fiyat artışına kadar sorunlar oldu’’ dedi. Ticaret Bakanı Ömer Bolat açıklamasına şöyle devam etti:

‘’Dünyanın kuzey yarım küresindeki olumsuz olaylar son yıllarda etkili oldu. İklim değişikliği meydana geldi. 9 ay önce ülkemizde asrın felaketi yaşandı. Olumsuzlukların öne çıktığı tabloların daha çok derinleştiği görüldü. Yaşadığımız tüm bu sorunlara rağmen ülkemizin ekonomisi hem üretimin büyümesi hem de ihracat alanındaki yakaladığı güçlü seyirle krizlere karşı dayanaklı durumda olduğunu gösterdi. Bakanlığımız tarafından tek yol ve tam yolun ihracat olduğu belirlendi. Ekim ayı verilerine göre ülkemizin ihracat verileri tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Temmuz ve Ağustos aylarında da benzer tablolar ortaya çıktı. Ülkemiz ihracatta yukarı doğru çıkan bir ivme yakaladı. 2028 yılındaki hedefimiz 120 milyar dolar seviyesinde artış yapmak ve 375 milyar dolara ulaşmaktır. Yüzde 5 oranında büyüme ile milli gelirin 17 bin 550 dolara çıkması hedefini taşıyoruz.’’

Bakan Bolat: ‘’İndirimlerle Birlikte Ticarette Oturdu’’

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından sonra piyasaların bozulduğuna dikkat çeken Bakan Bolat, ‘’Hem yanlış fiyatlandırmalar hem de stokçuluk hatta fırsatçılık seviyesinde vurgunculuk ortaya çıktı. Hükümet olarak piyasadaki denetimlerimizi artırdık. Hukuki sürecin hızlanması adına önemli adımlar attık. Denetimlerimiz kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Marketlerden konfeksiyon üretimi yapan kuruluşlara, otellerden mağazalara, mobilyacılardan lokantacılara kadar farklı alanlarda çalışmalar yürütmeyi sürdürüyoruz” dedi.

İndirim Kampanyasına Katılım Çağrısı

Bakan Bolat, ”Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde hükümet olarak enflasyona karşı mücadelemiz sürüyor. Bu mücadele katkı sunulması yönünde çağrıda bulunuyoruz. Bakanlığımız tarafından indirim yapan kurum ve kuruluşların verileri kontrol edildikten sonra duyurusunu yapıyoruz. İnternet sitemizden indirim yapanları ilan ediyoruz. Bu da onları memnun ediyor. Enflasyonla mücadele çağrımıza katılmaktan memnun olduklarını söylüyorlar’’ ifadelerini kullandı.

İndirim kampanyalarının etkilerinden söz eden Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ‘’Vatandaşlarımız ticaretin daha çok yerine oturduğunu söylüyor. Zaten piyasalar toparlanmaya başladıkça ve istikrar sağlandıkça ticarette nasıl canlanacak hep beraber görürüz. Vatandaşlarımız önünü görmeye başlıyor. Aylık veya mevsimlik olarak ekonomide daralmalar meydana gelebilir. Hemen her sektörde sürümden kazanma olgusunun da gelişmeye başladığını görüyoruz. İndirim kampanyalarına dahil olmayan kuruluşlara ise çağrım geç kalmamaları yönünde olacaktır. Zira, vatandaşlarımız bu süreçte kimlerin yapıcı olduğunu görüyor. Olumlu yönde adım atanlar tercih ediliyor. İndirim yapmayanlar ise Pazar paylarını kaybetmeye başlıyor’’ şeklinde konuştu.

‘’Yeni Bir Hikaye Yazmalıyız’’

Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç ise Türkiye’nin 2’nci yüzyılında yeni bir büyüme ve gelişme hikayesi yazması gerektiğine dikkat çekti. Üretim ve ihracat verileri inceledikleri zaman sanayi alanında durgunluk olduğunun görüldüğü belirtti. Üretimi olumsuz yönde etkileyen faktörlerden söz eden Başkan Seyit Ardıç, ‘’Ekonomideki belirsizlikler, maliyetlerin artması ve fiyatların belirlenmesini zorlanması etkili oluyor. Eylül ayında 5 milyar dolarlık dış ticaret yapıldı. Temmuz ayında ise cari açık iki katı seviyesine çıktı. Dış ticaret açıklarının gerilediği görülüyor. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında hem yerli üretim desteklenmeli hem de katma değeri yüksek ve ileri teknolojiye sahip ürünlerin üretilmesi önem taşımaktadır’’ ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Bolat: ‘’2028’de Milli Gelirin 17 Bin 550 Dolara Ulaşacağını Düşünüyoruz’’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merkez Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin