Uzmanı Uyardı: İyot Eksikliğine Dikkat

Uzmanı Uyardı: İyot Eksikliğine Dikkat
Uzmanı Uyardı: İyot Eksikliğine Dikkat
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsan vücudu tarafından üretilmeyen ve bazı besinleri tüketerek dışarıdan elde etmiş olduğumuz iyot elementinin, hayatımızın her evresinde sağlıklı bir vücut için vazgeçilmez bir besin kaynağı olduğunu vurgulayan Medicana Sağlık Grubu uzmanları, doğumdan itibaren büyük etkisi olan iyot hakkında önemli bilgiler verdi.

Uzmanı Uyardı: İyot Tüketimi İhmal Edilmemeli
Uzmanı Uyardı: İyot Eksikliğine Dikkat

İyot Tüketimi İhmal Edilmemeli

İyot elementi, insan vücudu tarafından üretilmeyen ve bazı besinlerin tüketilmesi ile dışarıdan elde ettiğimiz bir elementtir. Medicana Ataşehir Hastanesi’nde görev yapan İç Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Özgün İyigün, bu elementin önemine dair açıklamalarda bulundu.

Dünyada birçok toprak türü olduğunu ve bu topraklarda değişin miktarlarda iyot bulunduğunu belirten Uzm. Dr. Özgün İyigün, toprakta bulunan iyot miktarının, besinlerin iyot içeriğini etkilediğini ve dünyanın bazı bölgelerinde bulunan topraklar iyot bakımından fakir olduğu için bu bölgede yaşayan insanlarında iyot eksikliğinin görülme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Türkiye’nin iyot bakımından fakir topraklara sahip olduğunu ve bu yüzden ötürü de iyot eksikliğinin sıkça görüldüğünü vurgulayan Uzm. Dr. İyigün, insanların en önemli iyot kaynağı olan iyot bakımından zenginleştirilmiş sofra tuzu tüketmesinin oldukça önemli olduğunu söyledi. Ayrıca İyigün, son zamanlarda daha sağlıklı olduğu görüşü ile kullanımı yaygınlaşmış olan kaya tuzu ve himalaya tuzunun kullanımının iyot eksikliğinin yaygınlaşmasına sebep olduğunu ifade etti.

İyot Eksikliği Belirtileri

Ergen ve yetişkin bireyler için günlük iyot ihtiyacının 150 mcg (mikrogram) olduğunu belirten İyigün, iyot eksikliğinin belirtilerini ise şu şekilde sıraladı;

  • Depresyon, kırgınlık, duygu durum bozukluğu
  • Adet düzensizliği, kas güçsüzlüğü, saçlarda güçsüzlük dökülme
  • Kuru cilt, soğuğa karşı hassasiyet, sık enfeksiyon geçirme
  • Dalgınlık, yorgunluk, kas eklem ağrıları
  • Kolesterol yüksekliği, unutkanlık, nefes darlığı
  • Baş ağrısı, kabızlık, kilo alma/verememe, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik

İyot Kanser ve Birçok Kronik Hastalığa Karşı Koruyuculuk Sağlar

İyot düzeyinin yetişkin bireylerde tiroid hastalıklarının önlenmesinde ve üreme sağlığında son derece önemli olduğunu belirten Uzm. Dr. İyigün, şunları ifade etti;

“İyot, antioksidan aktivite uyararak kanser ve birçok kronik hastalığa karşı koruyuculuk sağlar. İyot planlı hücre ölümünü destekler, zararlı hücrelerin kanser öncesi hücrelerin yok edilmesine yardımcı olarak vücutta tümör gelişimini baskılar. Yani kansere karşı önleyicidir. İyot, bağışıklığımızı destekler ve en önemli etkisini tiroid bezinin çalışması üzerinde göstererek vücudun metabolik hızını kontrol ederek, vücuttaki tüm organ sistemlerinin çalışmasında etkilidir. Beslenme ve uyku döngüsünün düzenlenmesinde önemli yer tutar. Vücut ısısının ayarlanması, vücuttaki metabolizma hızının ayarlanması, vücut ağırlığının ayarlanması gibi durumlardan sorumludur. İyot fazlalığı tiroidin hızlı çalışmasına (zehirli guatr-hipertiroidi) neden olabilir, bu sebeple iyot düzeyine bakılmadan ve doktor kontrolü olmaksızın iyot takviyesi kullanmak sakıncalıdır. Spot idrarda iyot düzeyi ile eksikliği değerlendirilir. Herhangi bir tiroid hastalığı olmayan bireylerin günlük iyot ihtiyacını karşılaması önemli olup, tiroit hastalığı olan bireylerin iyotlu ya da iyotsuz beslenme konusunu mutlaka doktoruna danışması gerekir. Tiroid hastalığının tipine göre iyot tüketimi gerekliliği farklılık göstermektedir.”

Bireylerin fazla tuz tüketmesinin diğer sağlık sorunlarına sebep olabileceğinden ötürü iyot içeren yiyeceklerle beslenilmesi gerektiğini belirten Medicana Kadıköy Hastanesi’nde görev yapan Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Maria Tanoğlu Abdülmesih, ıspanak, karnabahar, karalahana, şalgam, brokoli, soya fasulyesi, turp gibi besinlerin iyot eksikliği ile karşılan bireyler tarafından kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Dyt. Abdülmesih, yukarıda saymış olduğu gıdaların, tiroid bezinde iyodun tutulmasını zorlaştırmakta olduğunu ve bu yüzden Guatr hastalığına neden olduğunu belirtti. İyot eksikliği sebebiyle yaşanan sağlık sorunlarının önüne geçebilmek için normal tuzların iyotlu tuza çevrildiğini ifade eden Abdülmesih, yemek esnasında masada kullandığımız tuzun iyotlu tuzla değiştirilmesinin bireyin günlük olarak alması gereken iyot miktarını fazlasıyla karşılayabileceğini söyledi.

Balıklar İyot Bakımından Oldukça Zengindir

Dyt. Abdülmesih, tuzlu su balıklarının iyot açısından oldukça zengin olduğunu ve iyot kaynağı olarak tüketilebileceğini vurguladı. Yüksek oranda iyotlu balıklar arasında ise ilk sıralarda soğuk su ve derin deniz balıkları, ton balığı ve mezgit balığının geldiğini belirten Dyt. Abdülmesih, karides ve diğer kabuklu deniz canlılarının da iyot eksikliğini önlemek için kullanılabileceğini söyledi.

Taze sebze ve meyvelerin tüketimine özen gösterilmesinin hipertiroidi ve iyot eksikliğini önlediğini belirten Dyt. Abdülmesih, şunları söyledi;

”Ispanak, kuru erik, soya fasulyesi, pazı, kabak, kuru fasulye ve sarımsak gibi sebzelerin iyot oranı yüksektir. Meyveler genellikle iyi bir iyot kaynağı olmamakla beraber 10-12 adet çilek günlük iyot ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’ini sağlar. Süt ve süt ürünleri ile yumurta iyot bakımından zengindir. Bir kase yoğurt günlük iyot ihtiyacının yaklaşık yüzde 60’ını, 1 bardak süt yüzde 40’ını, 1 yumurta yüzde 20’sini karşılamaktadır. Deniz yosunu, en iyi doğal iyot kaynaklarından biridir. Bununla birlikte miktarı deniz yosununun türüne, büyüdüğü bölgeye ve hazırlanışına göre önemli ölçüde değişebilir. Beş yaşından küçük çocuklarda ve bebeklerde günde 90 mcg (mikrogram) iyot yeterliyken, 6-12 yaş arasında 120 mcg, 12 yaş üzerinde ise 150 mcg iyot tüketilmesi önerilmektedir. Hamilelik döneminde ise normale göre iki kat iyot ihtiyacı mevcut olduğu için çoğu durumda iyot içeren mineral ilaç takviyeleri de kullanılabilmektedir. Eksiklik durumunda erişkinlerde günlük alınması gereken miktar 300 mcg’dir. İyot eksikliği belirtilerinin görülmesi durumunda mutlaka hekime danışılmalıdır.”

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Olanlar İyot Eksikliğine Dikkat

Medicana Çamlıca Hastanesi’nde görev yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Esra Polat ise iyodun anne karnındaki fetüsün ve bebeklerin, iskelet ve merkezi sinir sisteminin gelişiminde, beyin ve sinir gelişiminden büyüme ve gelişmeye kadar sorumlu olduğunu ve ayrıca tiroid hormonunun yapımında büyük bir rol oynadığını söyledi.

Uzm. Dr. Esra Polat, hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınların günlük iyot ihtiyacının 200-300 mcg/gün olduğunu belirterek, iyot eksikliğinin 0-5 yaş arası çocuklarda 90 mcg/gün, 6-12 yaş arası çocuklarda ise 120 mcg/gün olduğunu söyledi.

Yeterli miktarda iyot alımı olmadığında çocuklarda tiroid hormonlarının üretilememesinden ötürü meydana gelen zihinsel geriliklerin yanı sıra çeşitli bazı hastalıklarında ortaya çıkabileceğini belirten Polat, ileri düzeyde iyot eksikliğinin, anne karnındaki fetüsün yeterince gelişememesine yol açabileceğini ve bu sebeple düşüklerin veya ölü doğumların görülebileceğini vurguladı.

Uzm. Dr. Polat, daha az miktarda iyot eksikliğinin yaşanması sonucunda ise dikkat bozukluğu, hiperaktivite ve odaklanamama gibi hastalıkları ortaya çıkabileceğini belirtti. Bu durumun önüne geçebilmek için çocukluk döneminde iyotlu tuz tüketilmesine ayrıca özen gösterilmesi gerektiğini ve iyot bakımından zengin olan besinlerin sıkça tüketilmesine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Polat, şu ifadelerle konuşmasını sonlandırdı;

”Aralıklı olarak vitamin ve mineral testleri yaptırılmalıdır. Ayrıca alınan tuzların iyotlu olmasına, kaya tuzu ve himalaya tuzu olmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Diğer yandan iyot sudan ve ışıktan etkilendiği için iyotlu tuzların nemli olmayan ortamda, kapalı kutuda ve karanlıkta saklanması gerekmektedir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uzmanı Uyardı: İyot Eksikliğine Dikkat

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merkez Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin