İzmirliler Şokta! Dereler Körfeze Kirlilik Taşıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Körfezi’ne akan derelerin kirlilik taşıdığı konusunda Çevre Mühendisleri Odası ÇMO İzmir Şubesi Teknik Sorumlusu ve Çevre Mühendisi Selma Akdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Selma Akdoğan evsel atıklar atık sular ve sanayi kaynaklı deşarjlar nedeniyle kirlenen 30’dan fazla derenin iç ve dış körfeze döküldüğünü belirterek Kirliliğin kaynağı kesilmediği sürece bu döngü devam edecektir dedi.

İzmir Körfezi’ne Dökülen Derelerin Kirlilik Kaynağı

İzmir Körfezi’ne akan dereler arasında Meles Arap Ahırkuyu Bornova Manda Büyük Çiğli Küçük Çiğli Ilıca ve Poligon dere gibi önemli akarsular bulunuyor. Bu dereler evsel atıklar atık sular ve sanayi kaynaklı deşarjlar sebebiyle kirleniyor. İzmir şehir merkezinden geçerek körfeze dökülen bu dereler taşıdıkları su ve atıklarla kirlilik sorununa yol açmaktadır. Özellikle son yağışlarla birlikte derelerin körfezle buluştuğu sığ alanlarda kirlilik daha da belirgin hale gelmektedir.

Derelerin Körfeze Taşıdığı Kirliliğin Boyutları

İzmir’de görevli olan Çevre Mühendisi Selma Akdoğan, iç ve dış körfeze dökülen 30’dan fazla dere olduğunu vurgulayarak bu derelerin kaynaklarından itibaren aslında bölgenin genel kirlilik yükünü taşıdığını ifade etti. Körfeze yağmur sularıyla taşınan kirlilik de bu duruma ekleniyor. Kaçak atık su deşarjları yeterince arıtılmamış atık suların deşarjları sanayi kaynaklı deşarjlar ve derelere atılan atıklar gibi birçok kaynaktan kaynaklanan kirlilik önemli ölçüde körfeze taşınmaktadır dedi.

İzmir Dereleri
İzmir Dereleri

Çözüm Önerileri ve Denetim Sorumluluğu

Akdoğan derelerin geniş bir alanı kapladığını ve geçtikleri her alandaki kirliliğin körfeze ulaştığını ifade etti. Temizleme ve ıslah çalışmalarının devam ettiğini belirten Akdoğan ancak kirliliğin kaynağının kesilmediği sürece bu döngünün devam edeceğini vurguladı. İlgili kurumlar tarafından su kalitesinin izlenmesine yönelik çalışmalar yapıldığını raporların yayınlandığını ve bu konuda Çevre Mühendisleri Odası olarak süreci takip ettiklerini belirtti.

Selma Akdoğan tüm kurumların kendi sorumluluk alanlarında denetim yapma görevini yerine getirmesi gerektiğini vurgulayarak sanayi tesislerinin kaçak deşarjlarının önlenmesi ve denetimlerin sıkılaştırılması gerektiğini ifade etti. Ayrıca foseptik ve arıtılmamış atık suların derelere ulaşmasının önlenmesi gerektiğini vurguladı. Tüm bu adımların atılmasıyla derelerden kaynaklanan kirlilik sorununun çözülebileceğini ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İzmirliler Şokta! Dereler Körfeze Kirlilik Taşıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merkez Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin