Ömer Nart: “Türkiye’nin Milli Hasılası Yaklaşık 1 Trilyon Dolar”

Ömer Nart
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

WORLDEF Başkanı Ömer Nart, ‘Dünya E-Ticaret Örgütü’ adıyla kurmayı planladıkları World E-Commerce Organization (WECO) hakkında düşüncelerini paylaştı.

Nart, e-ticaretin ekonomileri ve toplumları şekillendirdiğini belirterek, küresel bir yapıya ihtiyaç olduğunu ifade etti. WORLDEF olarak WECO için çalışmalara başladıklarını ve bu organizasyonu, online ticaretin hızla büyümesiyle ortaya çıkan zorlukları ve fırsatları ele alabilecek bir platform olarak gördüklerini dile getirdi.

Nart, WECO’nun dünya genelindeki hükümetleri, e-ticaret işletmelerini, endüstri uzmanlarını ve tüketici hakları örgütlerini bir araya getirerek, diyalog, bilgi paylaşımı ve politika geliştirmeye odaklanacağını belirtti. Bu sayede küresel dijital ticarette önemli bir kilometre taşı olacağını vurguladı.

Ömer Nart: “WECO’nun Birincil Gedefi; Adil Ve Şeffaf E-Ticaret Uygulamaları Sağlayan Kapsamlı Bir Çerçeve Oluşturmaktır”

Ömer Nart, WECO’nun ana hedefinin adil ve şeffaf e-ticaret uygulamalarını sağlayan kapsamlı bir çerçeve oluşturmak olduğunu belirtti. Dünya E-Ticaret Örgütü’nün amacının, e-ticaret tüketicilerinin korunması, veri gizliliği, siber güvenlik ve fikri mülkiyet hakları gibi yönergelerin geliştirilmesi olduğunu vurguladı. Aynı zamanda küresel olarak kabul görmüş standartlar belirleyerek, online işlemlerde güveni sağlayacak uygulamaları destekleyeceğini ifade etti. Buna ek olarak, sınır ötesi e-ticaretin ve ekonomik büyümenin artırılmasına odaklanacaklarını söyledi.

Nart, özellikle gelişmekte olan ülkelerde online alışverişteki uçurumun kapatılmasında WECO’nun çok önemli bir rol üstleneceğini belirtti. Organizasyonun, kapasite geliştirme programları, teknik destek ve bilgi alışverişi girişimleri aracılığıyla KOBİ’leri güçlendirmeye ve küresel dijital ekonomiye katılımlarını sağlamaya çalışacağını ifade etti. Farklı sektörlerden paydaşları bir araya getirerek iş birliklerini kolaylaştıracaklarını ve ekosistemdeki popüler uygulamalar, yenilikler ve teknolojiler konusunda destek sağlayacaklarını belirtti. Ayrıca, gelişen e-ticaret ekosistemini desteklemek, ekonomik kalkınmayı yönlendirmek ve dünya çapında bireyler ve işletmeler için fırsatlar geliştirmek için bir katalizör rolü üstleneceklerini ifade etti.

“Türkiye’nin Milli Hasılası Yaklaşık 1 Trilyon Dolar”

Ömer Nart, Türkiye’nin milli hasılasının yaklaşık 1 trilyon dolar olduğunu belirterek, dünyadaki tüm ülkelerin milli gelirlerinin toplamının ise 100 trilyon dolar olduğunu ifade etti. E-ticaretin küresel büyüklüğünün ise 8 trilyon dolar olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin e-ticaret alanında bir numara olsa bile dünya genelinde yüzde 1’lik dilimde ifade edeceği değerin sınırlı olduğunu söyledi. Bu nedenle İstanbul merkezli bir yapıyı kurarak dünya e-ticaretine yön verecek bir organizasyonu milli bir görev olarak gördüklerini belirtti. Kamu ve özel kurum, kuruluş ve şirketlerden destek beklediklerini ifade etti.

Ömer Nart, delegelerin kendi ülkelerini temsil ettiği, dünya e-ticaretine yön verecek uluslararası bir örgüt hayal etmelerini söyledi. Bu yapıyı Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ve OECD gibi uluslararası kuruluşlarla iş birlikleri kurarak tüm dünya ile entegre bir yapı haline getireceklerini belirtti. Tüm bu yapıyı WORLDEF E-TİCARET VAKFI üzerine inşa edeceklerini ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ömer Nart: “Türkiye’nin Milli Hasılası Yaklaşık 1 Trilyon Dolar”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merkez Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin