Hatay’ın Belen ilçesindeki orman yangını, bugün 2. gününde de devan ediyor. Başlangıçta sadece bahçedeki sazlık alanın temizliği için yakılan bir ateş, hızla kontrolden çıkmış ve ormanlık alana sıçramıştı. Yangının büyümesine rüzgarın da etkisiyle engel olunamadı.
Yangın Dehşet Saçmaya Devam Ediyor.
Dün öğleden sonra Soğukoluk Mahallesi Armutçuk mevkiinde yaşayan bir çift, sazlık alanı temizlemek amacıyla ateş yakmıştı. Ancak bu basit işlem, kısa sürede felakete dönüştü. Ateş, ormanlık alanda hızla yayıldı ve kontrol edilemez bir hal aldı. Yangın o kadar büyüdü ki, Müftüler, Soğukoluk ve Benlidere’deki vatandaşlar için tahliye kararı alındı.
7 Ev Yanarken, 4 Araç Da Hasar Gördü
Yangının yerleşim yerlerine doğru ilerlemesi sonucunda 7 ev yanarken, 4 araç da hasar gördü. Ayrıca, yangınla mücadele için bölgeye giden bir arazözün karıştığı kaza sonucunda, otomobildeki bir bebeğin hayatını kaybettiği üzücü haber geldi.
Birçok Araç Ve Ekipmanla Müdahale Devam Ediyor
Gecenin karanlığında da yangın kontrol altına alınamadı. İçişleri Bakanı Yerlikaya gece saatlerinde yangın bölgesine giderek çalışmaları yakından takip etti. Gece görüşlü helikopterlerin yanı sıra günün aydınlanmasıyla birlikte uçaklar ve diğer helikopterler de hava müdahalesine başladı. Orman Genel Müdürlüğü’nün 450 personeli, diğer kamu kurumlarında görevli memurlar ve bölge halkı, yangın söndürme çalışmalarına ikinci günde de aralıksız devam ediyor.
![Orman Yangını](https://merkezhaber.com.tr/wp-content/uploads/2023/07/1-48.jpg)
Yangına Sebep Olan Kişi İse Gözaltına Alındı
Yangına sebep oldukları belirtilen iki kişi ise gözaltına alındı ve adli işlem süreci başlatıldı. Ancak bu acı olayın geride bıraktığı hasar ve yıkım henüz geri alınamadı. Hatay’daki bu orman yangını, doğal yaşamı ve insanların hayatını tehdit ederken, aynı zamanda çevre için de büyük bir felakete dönüşmüş durumda. Yetkililerin ve ekiplerin özverili çabaları, yangını kontrol altına alma adına umut veriyor.