Tarımın Geleceği Konuşuldu! Tohum Çalıştayı Yapıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İş Bankası Finance in Motion ve Frankfurt School iş birliğiyle gerçekleştirilen Tohum Çalıştayı değişen iklim koşulları altında sürdürülebilirliği sağlayacak ve verimliliği artıracak yöntemleri tartışmak amacıyla düzenlendi. Çalıştayda tohum alanındaki araştırma-geliştirme faaliyetleri tarımın geleceği ve sürdürülebilir tarım için atılabilecek adımlar ele alındı. Katılımcılar arasında kamu ve özel sektör temsilcileri akademisyenler tarım teknoloji girişimcileri birlikler kooperatifler ve öncü çiftçiler yer almaktaydı.

Tohumculukta Katma Değer İhracatı İçin Ar-Ge Odaklı Yaklaşım Şart

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İzlem Erdem, açılış konuşmasında tohumun stratejik ve kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak bu konunun giderek daha fazla önem kazandığını ifade etti. Türkiyedeki tohum üretiminde olumlu gelişmeler yaşandığını belirten Erdem ihracatın ithalatı karşılama oranının arttığına dikkat çekti. Ancak değer bazında aynı oranda artış sağlanamadığını ve bu durumun katma değerin ülkede kalmamasına neden olduğunu ifade etti.

Erdem katma değerli ihracat için Ar-Ge çalışmalarına daha fazla odaklanmanın gerekliliğini vurguladı. Türkiye’nin biyoçeşitlilik potansiyelini ortaya çıkarmak verimlilik ve kalite artışı sağlamak için tohum çeşitliliği tohum teknolojileri ve tohum ıslahı çalışmalarına öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.

Stratejik Öneme Sahip Tarımsal Geleceğimiz İçin İş Bankası ve Frankfurt School İş Birliği

Tohumculuk sektörünün stratejik bir konuma geleceğine dikkat çeken Frankfurt School Of Finance Management Kıdemli Tarım Uzmanı İbrahim Oğuz da tohumculuğun tarımsal üretime ve ekonomiye olan etkilerinin her geçen yıl iyileştiğini ifade etti. Oğuz iklim değişikliği ve artan nüfus baskısıyla birlikte tohumculuğun daha da stratejik hale geleceğini ve bu alanda kamu-özel sektör iş birliği ve finans kurumlarının desteğinin önemli olduğunu vurguladı. İş Bankası’nın tarım sektörüne yönelik çalışmalarını anlatan İzlem Erdem karbon ayak izi ölçümü gibi önemli adımlar attıklarını ve sürdürülebilir bir gelecek için teknolojiden güç alarak tarımı ve çiftçileri desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Tohum Çalıştayı
Tohum Çalıştayı

Sürdürülebilir Tarım İçin Ar-Ge ve İş Birliği Odaklı Adımlar

İş Bankası Finance in Motion ve Frankfurt School iş birliğiyle gerçekleştirilen Tohum Çalıştayı tohumculuk sektörünün önemini vurgulayarak sürdürülebilir tarım için Ar-Ge çalışmalarına ve katma değerli ihracata odaklanmanın gerekliliğini ortaya koydu. tohumculuğun dışa bağımlılığın azaltılması ve küresel rekabet koşullarının iyileştirilmesi için kamu özel sektör ve finans kurumlarının iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Çalıştayın sonuç raporu tarımın geleceği için önemli adımların atılmasına katkı sağlayacak şekilde İş Bankası’nın internet sitesinde yayınlanacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarımın Geleceği Konuşuldu! Tohum Çalıştayı Yapıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merkez Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin