Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı: “16 Milyon İnsanın Vebali Boynunuzdadır”

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun sosyal medya hesaplarından paylaştığı, içerisinde kendi görüntüsünün de yer aldığı “Tuzla’da çok şey değişti” adlı videoya cevap verdi.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Sayın Ekrem İmamoğlu, Kurban Bayramı’ndan sonraki ilk gün 3 Temmuz Pazartesi günü, ‘Come to İstanbul’ çağrımıza sonunda cevap verdi. Ancak iş yapmak yerine, etkisiz bir video paylaşarak mesaiye başladı. Bayram tatili süresince üzerinde çalışmış olmalılar. 09:42’de video yayınlamışlar, ancak ben saatler sonra haberdar oldum” dedi.

Yazıcı: “Video Kapağında Benim Fotoğrafım Yer Alıyor”

Yazıcı, “Video kapağında benim fotoğrafım yer alıyor. Kapak yazısında da, Tuzlalılar adına İBB’den daha fazla hizmet almak için söylediğim bir cümle bulunuyor. Sayın İmamoğlu, kendi fotoğrafı yerine benim fotoğrafımı kullanmayı tercih etmiş. ‘Aramızda kalmasın’ daha etkili olacağını düşünmüş olmalı. Şunları söylemişim: ‘İstanbul’un en ucundayız, zaman zaman unutuluyoruz.’ Sözümün devamında her zaman söylerim; İstanbul’un yükünün büyük bir kısmını biz taşıyoruz. Diğer ilçelere kıyasla pozitif ayrımcılıkla daha fazla hizmet almalıyız. Sanırım bu mesajı duymamışlar” diye konuştu.

Yazıcı, “Tuzla İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nden bahsetmişler. Büyük kısmı tamamlanan bir işin, tamamlanmamış kısmını ve açılış seremonisini başarı olarak görmüşler. Oysa başkanın sözü, başlanan işi bitirmek değildi. Verdiği söz, Tuzla’yı arıtma kokusundan kurtarmaktı. Sayın başkan, ‘koku sorununu çözeceğim’ dediniz, ancak başlanan projeyi bile tamamlayamadınız. Yakma tesisi bölümünü açmadınız. Yarım yamalak bir iş yaptınız” şeklinde konuştu.

“Arıtma Konusunda Sınıfta Kaldınız”

Yazıcı, “İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin ayıbını örtmek için acele açılış yaptığınız tesisin koku için önemli olan kısmı, yani arıtma atığını yakma tesisi, açılmadı. Hatta arıtmanın çalışması bile eksik, Marmara’ya tam arıtılmadan verilen atık suyu konuşmasak iyi olur. Arıtma işi sadece Tuzla için değil, İstanbul hatta Marmara havzası için çok önemli. Lütfen çevre ve denizdeki flora ve fauna için bu tesisin tamamlanmasına ve yeni tesislerin yapılmasına destek olun. Aksi halde yaparızlar sizi alkışlamayabilir, ancak 25 milyon Marmara havzası sizi eleştirmekten çekinmeyecektir. Arıtmanın kokusuyla ilgili olarak, elde hiçbir başarı bulunmamaktadır. Arıtma konusundaki eksikliklerin gizlenmesi arasında sıfır başarı bulunmaktadır. Aramızda kalmasın, arıtma konusunda sınıfta kaldınız” dedi.

Yazıcı, “Sayın Ekrem İmamoğlu, videonuzda otopark projesinden bahsetmişsiniz. Ancak Tuzla Belediyesi tarafından alanın kazanılması ve projelendirilmesi sonrası, bütçesi gereği İBB’ye devredilen otopark yapımının yalnızca yüzde 25’i tamamlanmıştı. Siz bu otoparkı tamamlamakla övünüyorsunuz, ancak Tuzla’da 4,5 yılda bitirdiğiniz tek projemiz olmuştur. Bunun dışında başka projeler üretmek yerine, başlanan projeleri bitiremediğinizi görüyoruz. Ayrıca belirtmek istiyorum ki, bahsettiğiniz sosyal konutlar olan Aydınlık Evler ve Tuzla Meydan Evleri, KİPTAŞ projeleridir ve sosyal konutlarla veya kentsel dönüşümle ilgisi bulunmamaktadır” dedi.

Yazıcı, “Üstelik ilginçtir ki, 12 büyükşehir belediye başkanıyla birlikte açılış yaptığınız ve teslim etmediğiniz 300 konutun arsasını bir şahıstan satın alarak yapmışsınız. İzmit’te yaptığınız 143 konuta karşılık, 149 konutluk bir projeyi de aynı şekilde saymışsınız. Bunları sosyal konut olarak pazarlamak bir başarı olabilir, ancak belediyecilik ve sosyal konut üretimi bir pazarlama faaliyeti değildir. KİPTAŞ döneminizde maalesef bir yap-satçı müteahhide dönüşmüştür. Deprem ve kentsel dönüşüm konusundaki söylemlerinize rağmen, maalesef hiçbir icraat yapmadınız. Tuzla’da deprem dönüşümü gerçekleştirmediniz ve güvenli konutlar konusunda vatandaşın yanında olmadınız. Deprem güvenli evler konusunda umutları boşa çıkardınız. Sosyal konut ve kentsel dönüşüm konularında döneminizin not ortalaması maalesef sıfırdır” dedi.

“200 Kilometre Yağmur Suyu Hattını Tamamladık”

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde her yağışta oluşan sel baskınını çözdüğünüzü söylediniz. Organize Sanayi Bölgeleri özel alanlardır ve sorunlarını kendi kaynaklarıyla çözmeleri gerekmektedir. İstanbul’un kaynaklarını böyle bir özel bölge için harcamaya çalışmak bir başarı gibi gösterme çabasıdır. Bu konuda sizi değil, ancak Organize Sanayi Bölgesi yönetimini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sorumluluklarını devrettikleri için tebrik ederim. Ayrıca hatırlatmak isterim ki, atık su yönetimi Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundadır ve yağmur suyu hatları ilçe belediyesi tarafından yapılır. Tüm Tuzlalılara ve İstanbullulara soruyorum: Tuzla’da yaşam alanlarında hiç su baskını veya sel duydunuz mu? Hayır, neden? Çünkü 2009’dan sonra Tuzla Belediyesi olarak yaklaşık 200 kilometre yağmur suyu hattını tamamladık.”

“Dere ıslahları daha önce İBB tarafından yapılırdı, Ekrem Bey’in döneminde sadece bir tanesine başlandı ve 4,5 yılda tamamlanamadı. Büyükşehir Belediyesi Tepeören’de bir kavşak ve asfalt yenilemesi yaptı. Bu filmin önemli bölümlerinden biri, teşekkür ederiz. Ancak, Büyükşehir’in hizmetlerine oranla köy yolları oldukça ihmal edilmiş durumda kalmış. Yine de teşekkür ederiz. Tuzla’da İBB sorumluluğunda olan ana arter statüsünde onlarca cadde bulunuyor. En azından biraz asfalt yapabilirdiniz. AK Parti döneminde yol ve ulaşım altyapısına yapılan yatırımları saymakla bitiremezdik. Sizin döneminizde ise sayacak bir şey bulamıyoruz. Daha önce yapılanları bile sayamayan İBB, maalesef döneminizde köy mahalle yollarında kaybolmuş, bir derede boğulmuştur. Yazık ve günahtır. 16 milyon insanın vebali boynunuzdadır” şeklinde konuştu.

Yazıcı, “Tuzla-Orhanlı TEM Güney Yan Yolu önemli bir konudur. Filminizde bunu da göstermişsiniz. Bu yolda Türkü söyleyerek mi ilerliyorlar, senfoni eşliğinde mi bilmiyorum. 2017 yılında başlayan ve 2019 yılında yüzde 50’si tamamlanan yan yol için sadece bir arpa boyu mesafe aldınız. Eğer tamamlanırsa, her durumda teşekkür borçlu olacağım. TEM yan yolunun zaten bitmek üzere olduğu bir dönemde 2019 seçimleri oldu. Neyse ki bitmiş olarak buldunuz ve açıldı.”

“Aynı süreçte E-5 yan yollarının tamamlanması için de büyük çaba sarf ettik. Ne yazık ki bitmedi. Birkaç günde bitirilmeye çalışılan işi yaklaşık 5 yılda tamamlayamadınız. Henüz bitmemiş haliyle bile reklam yapıyorsunuz. Bu, işe verdiğiniz önemden ziyade reklama olan ilginizi göstermektedir. Büyükşehir’i kariyer yolculuğunuz uğruna heba ettiniz. Önce bu hesabı sandıkta vereceksiniz. Bizim dönemimizle ve sizin liderliğinizle kıyaslandığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çöp kamyonlarıyla yarışan Formula araçlarına dönüştü” ifadelerini kullandı.

“Filmdeki Sahil Düzenlemesinin Gerçek Sahibi Recep Tayyip Erdoğan’dır”

Şadi Yazıcı, “Tuzla sahil düzenlemesi ve parkı, filminizdeki önemli eserlerden biridir. Birinci etabın mimarı Recep Tayyip Erdoğan, ikinci etabın ise Tuzla Belediyesi ve İBB olduğunu unutmayalım. Dördüncü etabın alt yapısı yine Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. İBB olarak üstünde yenileme çalışmaları yaptınız. Sayın başkan, 16 milyon insana yapılmış gibi gösterdiğiniz filmdeki sahil düzenlemesinin gerçek sahibi Recep Tayyip Erdoğan’dır” şeklinde konuştu.

Yazıcı, “Her şeyi boyayacağınızı sanıyorsunuz, ancak yanılıyorsunuz. Öyle bir boya bulunmadı henüz. Her işin gerçek rengi er ya da geç ortaya çıkar. Filmde bir otopark birkaç kareyle geçiliyor. Biz otoparkın projesini 2018’de hazırladık ve yapımı için büyükşehir belediyesine devrettik. İmamoğlu yönetimi olarak yüzde 25’i tamamlanmış olarak devraldınız. 4 yıl içinde yönetiminiz ancak 750 araçlık otoparkı tamamlayabildi. Genel performansınıza baktığımızda, altın madalyayı hak eden bir başarıdır. Kutluyorum” dedi

Yazıcı, “Hayret verici bir şekilde Hacetderesi Yaşam Vadisi projesine de paylaşımda yer verilmiş. Bu projenin hazırlığını Tuzla Belediyesi olarak biz yapmıştık. Kamulaştırma sürecini yine Tuzla Belediyesi olarak tamamladık. İki binanın yıkımını gerçekleştirdik ve alt yapı çalışmalarını tamamladık. Yatırım için ise büyükşehir belediyesine devrettik. Beş etaptan oluşan projenin yüzde 40’ı tamamlanmış durumda, ancak yüzde 60’ı hala beklemektedir” dedi.

Yazıcı, “Tuzla Yaşam Vadisi oldukça şanslıdır. Siz dere çevresine peyzaj düzenlemesi yaparak, aydınlatma çalışmaları gerçekleştirerek ve açılışı yaparak sağ olun. Ancak açılan kısım bakımsızlık konusunda halkımızın cevap beklediği bir durumda. Kamil Abdüş Gölü Çevre Düzenlemesi ise maalesef sizin beceriksizliğinize kurban gitmiştir. Milyonlarca metreküp hafriyat ve zemin çalışmaları sonrasında projelendirme aşamasına gelmişti. Bizim dönemimizde yüzde 15’i tamamlanmıştı. Ancak sizin tarafınızdan tamamlanan kısım sadece yüzde 5. Ne yazık ki Kamil Abduş Projesi, Büyükşehir’in atalet makinasında kaderine terk edildi” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı: “16 Milyon İnsanın Vebali Boynunuzdadır”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merkez Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin