Uzmanı Uyardı: Yaz Tatilinizi Çocuklarınızla Birlikte Planlayın

Uzmanı Uyardı: Yaz Tatilinizi Çocuklarınızla Birlikte Planlayın
Uzmanı Uyardı: Yaz Tatilinizi Çocuklarınızla Birlikte Planlayın
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ebeveynlerin, yaz tatili dönemini etkili değerlendirmesinin çocuklarının sağlıklı gelişimine katkıda bulunacağını belirten Psikolog Dilara Dalyan, önemli açıklamalarda bulundu.

Uzmanı Uyardı: Yaz Tatilinizi Çocuklarınızla Birlikte Planlayın
Uzmanı Uyardı: Yaz Tatilinizi Çocuklarınızla Birlikte Planlayın

Yaz Tatilinizi Çocuklarınızla Birlikte Planlayın

Ebeveynlerin yaz tatili başlamadan önce, ailecek yapmak istedikleri etkinlikleri ve seyahatleri birlikte planlamalarını söyleyen Psikolog Dalyan, ”Herkesin fikirlerini paylaşmasına olanak tanıyın. Planlama, tatili daha verimli ve keyifli hale getirebilir. Tatilde parkta oyun oynamak, bisiklete binmek, yüzme veya piknik gibi etkinliklere aktif olarak dâhil olun. Bu, çocuklarınızla bağlarınızı güçlendirmenin yanı sıra eğlenceli bir deneyim yaşamanızı sağlar.” dedi.

İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi’nde görev yapan Psikolog Dilara Dalyan, yaz tatilinin, çocuklar için dinlenme, öğrenme, eğlence ve aile ile kaliteli zaman geçirme bakımından büyük bir önem taşıdığını vurgulayarak, söz konusu dönemi etkili bir şekilde değerlendirmenin çocukların sağlıklı bir şekilde gelişimine katkıda bulunacağını belirtti.

Psikolog Dalyan, ailelerin birlikte neler yapmak istediklerini konuşmalarını ve herkesin fikirlerini paylaşmasına olan tanınmasının altını çizerek, yapılacak olan planlamanın, tatili daha verimli ve keyifli bir hale getirebileceğini söyledi.

Ailecek seyahat etmenin unutulmaz anılar biriktirmenin harika bir yolu olduğunu vurgulayan Dalyan, farklı kültürleri tanımak ve yeni yerler keşfetmek için bir tatil planlamasının yapılmasını belirterek şunları söyledi;

”Seyahatler sırasında ailecek birlikte aktiviteler yapabilir, birbirinizle iletişimi güçlendirebilirsiniz. Yaz tatili, günlük rutinlerden biraz uzaklaşma fırsatı sunar. Okul, iş veya diğer sorumluluklar nedeniyle zaman zaman stresli hale gelebilen aileler için bu dönemde rahatlamak önemlidir. Çocuklarınızla birlikte sınırları esnetebilir, daha esnek bir program oluşturabilir ve eğlenceli aktivitelere daha fazla zaman ayırabilirsiniz.”

Yaz Tatili Doğanın Tadını Çıkarmak İçin Mükemmel Bir Fırsat

Ebeveynlere çocuklarıyla birlikte yapacakları aktivitelere katılmalarını öneren Dalyan, bisiklete binmek, parkta oyun oynamak, piknik yapmak, yüzmek gibi etkinliklerde aktif olmalarını söyledi. Bu durumun, ebeveynlerin çocuklarıyla olan bağlarını güçlendirmenin yanı sıra eğlenceli bir deneyim yaşamalarını da sağlayacağını vurgulayan Dalyan, konuya dair şu ifadelerde bulundu;

”Yaz tatili, çocukların teknolojiye daha fazla zaman ayırdığı bir dönem olabilir. Ancak, aile olarak teknoloji kullanımını sınırlamak önemlidir. Belirli zaman dilimlerinde ekran sürelerini kontrol etmek ve alternatif etkinliklere yönlendirmek çocuklarınızın farklı deneyimler yaşamasını sağlar. Yaz tatili, doğanın tadını çıkarmak için mükemmel bir fırsattır. Ormanda yürüyüşe çıkabilir, plaja gidebilir, piknik yapabilir veya kamp yapabilirsiniz. Doğada vakit geçirmek, çocuklarınıza doğayı sevdirmenin yanı sıra rahatlamanızı sağlar.”

Ekran Süresine Dikkat

Amerikan Pediatri Akademisi’nin (AAP), çocukların gün içerisindeki ekran süresini hangi şekilde önerdiğinden bahseden Psikolog Dalyan, şu bilgileri verdi;

Çocuklar için ekran süresi

18 aydan küçük çocuklar için: Belirli bir ekran süresi önerilmemektedir. Sadece aile ile birlikte kaliteli video aracılığıyla birlikte izleme yapılabilir.

8 ila 24 aylık çocuklar için: Mevcut ekran süresi sınırlı olmalıdır ve çocuklar yalnız bırakılmamalıdır. Olası bir durumda; yüksek kaliteli, eğitici içerikler tercih edilmelidir.

2-5 yaş arası çocuklar için: Bu yaş aralığında olan çocuklarda gün içerisindeki ekran süresi 1 saat veya daha az olmalıdır. Yine de, anne ve babaların ekran süresini sınırlama ve içeriği denetleme gibi sorumlulukları vardır.

6 yaş ve üzeri çocuklar için: Bu yaştaki çocuklar için gün içerisindeki ekran süresinin miktarı ailelerin takdirine bağlı olarak belirlenmelidir. Ancak, anne ve babaların ekran süresini sınırlama ve içeriği denetleme konusunda aktif olmaları önemlidir.

Ekran süresinin miktarının yanı sıra aynı zamanda kalitesinin de önemli olduğunu vurgulayan Dalyan, şu ifadeleri kullandı;

“Kaliteli içeriklerin tercih edilmesi, eğitici veya yaratıcı olabilecek etkileşimli uygulamaların kullanılması önemlidir. Ayrıca, ekran süresinin çocuğun diğer aktivitelerini olumsuz yönde etkilememesi ve uyku düzenine zarar vermemesi de önemli bir faktördür. Her çocuğun ihtiyaçları ve aile dinamikleri farklı olduğu için ekran süresi miktarı aileye özeldir. Ebeveynler çocuklarının gelişimine, ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde ekran süresini yönetmeye çalışmalıdır. Dikkatli bir şekilde ekran kullanımını yönetmek, çocukların gelişimine katkı sağlar ve sağlıklı bir denge oluşturur.”

Psikolog Dilara Dalyan’ın yukarıdaki tüm açıklamalarının yanı sıra ortaya koyduğu ifadelerin içerisinde öne çıkan diğer detaylar ise şu şekildedir;

Yaz tatilinde ders çalışmak

Yaz tatilinin, çocukların okul dönemindeki yoğunluğunun ardından enerji toplamaları, dinlenmeleri ve farklı deneyimler yaşaması adına önemli bir fırsat olduğunu belirten Dalyan, söz konusu tatilde ders çalışmanın bazı durumlarda faydalı olabileceğini ancak, çocuğun dinlenmeye olan gereksinimine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak ders çalışmanın süresinin ve miktarının dikkatli bir şekilde planlanması gerektiğini vurguladı.

Anne ve babalara tavsiyeler

Anne ve babaların, çocuklarının eğitim sürecinde önemli rolleri olduğunu vurgulayan Dalyan, ailelerin, çocuklarının eğitimine destek olarak bir ortamı sağlamaları gerektiğini belirtti.

Ev içerisinde sessiz ve düzenli bir çalışma alanı sunmanın, çocuğun konsantre olmasına ve ödevlerini yapmasına yardımcı olacağını belirten Dalyan, anne ve babaların, çocuklarının ilgi alanlarını desteklemeleri gerektiğini söyledi. Ebeveynlerin, çocuklarının sevdiği bir konuya dair kitapları almasının, hobilerine zaman ayırmasını sağlamasının ve kurslara katılmasını teşvik etmelerinin; çocukların özgüvenlerinin artmasını sağlayabileceğini ve motivasyonlarını yükseltebileceğini vurguladı.

Psikolog Dilara Dalyan, son olarak ise; anne ve babaların, çocuklarıyla düzenli ve yapıcı bir iletişim kurmaları gerektiğini vurgulayarak, ”Sorunlarla ilgili konuşun ve çözüm odaklı bir yaklaşım sergileyin. İletişim kanallarını açık tutmak, çocuğunuzun size güvenmesini sağlar. Öğrenmeyi önemseyen bir tutum sergileyin, merak ettikleri sorulara cevaplar arayın ve araştırma yapmalarını teşvik edin.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uzmanı Uyardı: Yaz Tatilinizi Çocuklarınızla Birlikte Planlayın

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merkez Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin