Yeni Çevre Programı İle Kirlilik Yüzde 80 Azaltılacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) hazırladığı raporda şirketlere ve ülkelere büyük görevler düşüyor. Mevcut teknolojilerin değişmesi gerektiğini vurgulayan rapor önlem alınması ve doğru stratejilerin izlenmesi ile birlikte plastik kirliliğinin önümüzdeki yıllarda yüzde 80 e varan oranla azabileceğinin altını çiziyor. Bunun tek başına verilecek bir savaş olmadığı ve tüm ülkeler ile şirketlerin eş zamanlı olarak yapacağı çeşitli değişikliklerin dünyanın geleceği için çok önemli olduğu vurgulanıyor.

Kenya merkezli UNEP plastik ekonomisine güçlü bir giriş yaparak tüm ekonomik planları ve iş modellerini izleyerek dünyanın geleceğini ilgilendiren güçlü bir raporu tüm ülke ve şirketlerin önüne koydu. Rapor musluğun kapanmasını ve plastik kirliliğinin nasıl önüne geçilebileceğini içerirken doğru stratejiler ve adımlarla 2040 yılına gelindiğinde plastik kirliliğinin son bulmasa bile bu günden yüzde 80 oranında daha az olabileceğini belirtiyor.

 

Plastik Tüketiminde 3 Unsur

UNEP hazırladığı raporda plastik tüketiminde 3 unsurun altını çiziyor. Raporun genel hatları içerisinde gereksiz kullanılan plastiklerin ortadan kalkması yer alıyor. Bunun yanında yeniden kullanılması, geri dönüştürülmesi ve halihazırda bulunan ürünlerin yeniden yönlendirilerek çeşitlendirmeye gidilmesi yer alıyor. Reuse, Recycle ve Reorient and Diversify olarak adlandırılan bu üç unsur plastik atıklarını büyük oranda düşürerek dünyanın kurtarılmasına katkı sağlayacak.

Alınacak önlemler sonucunda tek kullanımlık ürünlerin ortadan kalkacağı ve 100 milyon metrik ton plastiğin bertaraf edilebileceği öngörülüyor. Bu adımın temelini ise tasarım ve güvenlik standartlarında değişikliğe gidilerek daha doğru ve uygulanabilir politikaların belirlenmesi yatıyor. Üreticiler bundan sonra mikroplastik içeren ürünlerden sorumlu olarak bu büyük sorun ortadan kalkabilecek. Dikkat edilmesi gereken bu unsur sonucunda tüm paydaşlardan destek beklenmektedir.

 

700 Bin Kişi İstihdam Edilebilir

Döngüsel ekonominin ortaya çıkması ile birlikte firma maliyetlerinde azalma yaşanacak ve yapılan inceleme sonucunda 1,5 trilyon dolara yakın bir tasarruf sağlanacağı öngörülüyor. Geri dönüşüm gelirleri ile birlikte iklim, hava kirliliği, deniz ekosistemi bozulmasının da önüne geçilebileceği ve bunun da ayrı bir 3,5 milyon dolarlık tasarrufa sebep olabileceği belirtiliyor.

Düşük gelirli ülkelerde 700 bin kişi istihdam edilebilir hale gelecek ve kayıt dışı çalışmanın önüne geçilecek. Kayıt dışı istihdamın önüne geçmesi açısından projenin önemi çok daha artıyor ve ekonomiye katkısı sayesinde özellikle düşük gelirli ülkelerin projeyi desteklemesi bekleniyor. Sistemin çalışmaya başlaması için belirlenen rakam ise yıllık 65 milyar dolar. Ancak bu rakam sistem değişikliği olmadan devam edilmesi durumunda yıllık 113 milyar dolar olarak ölçülüyor. Sistemin hayata geçmesi doğal olarak yarı yarıya maliyetin azalmasına neden olurken dünya sağlığı ve ekonomik gelişmelerin yaşanması da yan pozitif etkileri olarak görülüyor.

UNEP yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ekosistemin plastik kullanımı yüzünden kirlendiği aynı zamanda insan hayatının sağlığının her geçen gün bozularak daha da tehlikeli bir boyuta ulaştırdığı söylendi. Plastiklerin üretilmesi, kullanılması ve yok edilme sürecinin ekosistemi kirlenmesine, insan sağlığına olumsuz etkilerine ve iklim krizlerine neden olduğunu açıklayan yetkililer sistemin hayata geçirilmesi ile beraber risklerin hepsinin büyük ölçüde azalacağını ve belirlenen yol haritasına tüm şirket ve ülkelerden destek beklediklerini dile getirdiler.

 

UNEP – Türkiye İlişkileri

UNEP – Türkiye ilişkileri kurulmasının ardından kesintisiz olarak işbirliği içerisinde sürdürülmektedir. Nairobi Büyükelçiliğimiz UNEP tarafından daimi temsilcilik olarak tanınmaktadır. UNEP’in belirlediği konular ise Çevre Bakanlığı tarafından yürütülmekte ve incelenmektedir. Türkiye düzenli olarak UNEP Çevre Fonuna maddi destek sağlayarak projelerin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Bunun yanında Türkiye çok taraflı çevre sözleşmesine de üyedir.

UNEP kadrosu içerisinde çok sayıda Türk vatandaşı da görev yapmaktadır. Ayrıca Türkiye Barselona Sözleşmesi (Akdeniz’in Kirliliğine Karşı Korunma), Viyana Sözleşmesi (Ozon Tabakasının Korunması), Montreal Protokolü (Ozon Tabakasına Zarar Veren Maddeler), Basel Sözleşmesi (Tehlikeli Atıkların Sınır Ötesi Taşınma Süreci), Biyoçeşitlilik Sözleşmesi, Kartagena Biyogüvenlilik Protokolü’ne de iştirak etmektedir. Üye olduğumuz sözleşme ve protokollerin gereğinde sektörel olarak belirlenen eylem, plan ve stratejilerin hazırlanmasında da Türkiye’nin rolü bulunmaktadır.

 

UNEP’in Tarihi

UNEP’in tarihi 1972 yılına kadar uzanmaktadır. Stokholm’de gerçekleşen Birleşmiş Milletler İnsan Çevresi Konferansı sonrasında kurulması kararlaştırılan UNEP’in kuruluş amacı küresel boyutu ilgilendiren çevre sorunlarının ele alınması ve önleyici, geliştirici faaliyetlerin yürütülmesidir. 58 üyeden oluşan Yönetim Konseyi ve Çevre Fonu aynı tarihte kurularak çevre sağlığının düzenlenmesi adına koordinasyon paneli oluşturulmuştur.

UNEP uluslararası çevre yönetimi konusunda sürekli araştırma ve geliştirme çalışmaları yaparak düzenli olarak çevreyi ilgilendiren her konuyu incelemektedir. Bu çerçeve içinde önemli iyileştirme çalışmaları ve önerileri yer almaktadır. Bölgesel düzeyde yaptığı çalışmaları da bulunan UNEP özellikle düşük gelirli olan ve finansmanlarını kendilerinin sağlayamadıkları ülkelerin ekosistemlerinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalarına devam etmektedir. Günümüz dünyasının geleceğini ilgilendiren hem devamlılık hem de ekolojik sürekliliğin sağlanması için çalışmalarda bulunan örgüt kurulduğundan bu yana tüm ülkelerden destek alarak hazırladığı planlara uyulmasını beklemektedir.

 

Kaynak: DHA

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni Çevre Programı İle Kirlilik Yüzde 80 Azaltılacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merkez Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin