Bakan Özhaseki: “Dünya, Pek Çok Olağanüstü Hadiseyle Yüzleşiyor”

Bakan Özhaseki
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklık Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakan Özhaseki, iklim değişikliğinin Türkiye’nin yanı sıra dünya genelinde de olumsuz etkileriyle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, dünya genelinde hava olaylarında ani değişimler ve ekosistem bozulmaları gibi birçok olağanüstü olayla karşı karşıya kalındığını ifade etti. Bu olaylardan birinin de çölleşme olduğunu belirten Özhaseki, çölleşme, diğer bir deyişle arazi tahribatı olarak adlandırılan sürecin, dünya genelinde birçok ülkede yaşandığını ve doğrudan 1 milyardan fazla nüfusu etkileyen küresel bir sorun olduğunu ifade etti.

Bakan Özhaseki: “Ülkemiz Coğrafi Konumu, Nedeniyle Son Derece Hassastır”

Bakan Özhaseki, Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle çölleşme, erozyon ve kuraklığa karşı son derece hassas bir bölgede yer aldığını belirtti. Ayrıca iklim değişikliği ve insan etkinlikleriyle birlikte çölleşme, erozyon ve kuraklık etkilerinin arttığını ifade etti. Özhaseki, insanlık olarak iklim değişikliğinin etkilerine karşı güçlü bir mücadele yürütmenin önemli olduğunu vurguladı. Özhaseki, çölleşmeyle mücadelede önemli bir dönüm noktası olan Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi’ne Türkiye’nin 1998 yılında taraf olduğunu ve 17 Haziran’ın Çölleşme ve Kuraklık Günü olarak ilan edildiğini belirtti. Bakanlık olarak, yılın her günü çölleşmenin ülke içinde yarattığı etkilerin anlaşılması için birçok etkinlik ve farkındalık çalışması yaptıklarını ve toprağa sahip çıkma konusunda gayret gösterdiklerini ifade etti.

Bakan Özhaseki, çölleşme ve erozyonla mücadele konusunda Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ve Bakanlık bünyesindeki diğer birimlerle kararlı bir çalışma yürüttüklerini ifade etti. Bu kapsamda, ülke genelinde daha etkin mücadele için ulusal stratejiler ve eylem planları hazırladıklarını belirtti. Çölleşme ile Mücadele Ulusal Stratejisi ve Eylem Planı, Ulusal Havza Yönetim Stratejisi, Erozyonla Mücadele Eylem Planı, Baraj Havzaları Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Eylem Planı, Yukarı Havza Sel Kontrolü Eylem Planı ve Maden Sahaları Rehabilitasyon Eylem Planı gibi belgelerin hazırlanarak uygulamaya konulduğunu aktardı.

“İzleme Ve Değerlendirme Sistemlerimizle Gerekli Tedbirler Alınmaktadır”

Özhaseki, bakanlık olarak çölleşme, erozyon ve arazi tahribatıyla mücadele için izleme ve değerlendirme sistemleri geliştirdiklerini ve ülkenin her bir bölgesindeki toprakları bu sorunlara karşı izlediklerini ve gerekli önlemleri aldıklarını belirtti. Aynı zamanda Ar-Ge faaliyetleriyle çölleşme ve kuraklığa karşı direnci artırdıklarını ve ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmalarıyla erozyonu azalttıklarını söyledi.

Bakanlık olarak yıllık toprak kayıplarını azaltma hedeflerine ulaştıklarını ifade eden Özhaseki, yıllık toprak kayıplarını 130 milyon tonun altına düşürmeyi hedeflediklerini ve bunu başararak toprak kayıplarını yıllık 113 milyon ton seviyesine düşürdüklerini kaydetti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Özhaseki: “Dünya, Pek Çok Olağanüstü Hadiseyle Yüzleşiyor”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merkez Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin