Cevdet Yılmaz: ‘’Enflasyonla Çok Yönlü Şekilde Mücadeleyi Sürdüreceğiz’’

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından ülke ekonomisi ve enflasyonla mücadele süreciyle ilgili önemli açıklamalar yapıldı. Dolmabahçe’de düzenlenen toplantıda gazete ve televizyonların haber müdürleriyle buluşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, ‘’Enflasyonla mücadele bizim öncelik verdiğimiz konular arasında yer almaktadır. Hem çok yönlü şekilde hem de koordineli olarak mücadelemiz kesintisiz devam ediyor. Bu yılın ortasında ise önemli oranlarda düşüş yaşanmasını bekliyoruz’’ diye konuştu.

 

‘’2003’ten Sonra Enflasyon Düşmüş, Ekonomik Büyüme Olmuştu’’

Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirilen toplantıda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından gazetecilerin soruları yanıtlandı. 2003 yılından sonra enflasyonun düşüş yaşadığını ve ekonomide büyüme gerçekleştiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, ‘’Sonuç olarak benzer bir süreç şimdi de yaşanmayacak diyemeyiz. Bu tür durumların hem tarihte hem de pratik olarak yaşandığı görülüyor. Teorik olarak düşündüğümüzde ise matematiksel durumlar bulunuyor. Trade off denildiği türden tercihlerin tartışılması söz konusu olabilir. Konjoktürel duruma baktığımızda ve siyasi gelişmeleri takip ettiğimizde fiili değişimler ve farklılıklar meydana gelebilir. Bu bahsettiklerimiz teori ile sınırlı değil, çünkü bunları bizler yaşadık’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ‘’2003 yılından sonraki 5 yıllık süreci incelediğimizde hem enflasyon oranlarının düşüş yaşadığını hem de ekonomik olarak büyüme kaydedildiğini görülüyoruz. Bu tarz durumların yaşandığı oluyor. Yine benzer bir durumun olması için ekonomik kompozisyonun büyümesi için güvenli bir ortamın oluşması gerekiyor. Ayrıca, dış piyasaların durumu da etkilidir. Dış piyasadan ülkemize gelecek katkı da önem taşımaktadır. Ekonomistler tarafından belirtildiği gibi bu yılın ortasına doğru ekonomide kırılma anları yaşanacak. Enflasyonla yapılan mücadelenin belirli aşamalarında dünya çapında kırılma meydana gelecek. Bu kırılma daha geniş bir kapsam çerçevesinde ilerleyebilir. Öte yandan ülkemizin disiplinli bir şekilde sürdürdüğü yaklaşımda dış sermayenin gelmesinde etkili olabilir. Ülkemizin cezbedici faktörü sayesinde büyüme ortamının arttığını görebiliriz. Yatırım ortamının geliştirilmesi adına iyileştirme çalışmalarını hayata geçireceğiz. Yapısal şekilde reformlar gerçekleştirilecek. Güvenli ortamın sağlanması için çalışmalar yürütülecek, ekonomide büyümeye yönelik bakış açısı güçlendirilecek. Sonuç olarak işimiz kolay değil, ama bu işlerin yapılamayacağı da söylenemez’’ ifadelerini kullandı.

 

Cevdet Yılmaz: ‘’Enflasyona Karşı Koordineli Şekilde Mücadele Ediyoruz’’

Merkez Bankası tarafından ekonomiyle ilgili değerlendirilmelerin yapıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ‘’An itibariyle benim farklı bir şekilde öngörüde bulunmam ve bunu açıklamam doğru olmayacaktır. Merkez Bankası’nın değerlendirmeleri bulunuyor. Onlar bu değerlendirmelere yeniden bakarak çalışmalarını sürdürür. Öte yandan beklentiler de daha yüksek seviyede oluyor. Teknik çalışmalara kıyasla beklentinin yüksek olmasını da normal karşılamamız gerekiyor. Çünkü, geçmiş dönemlere bakarak beklenti oluşturuyoruz. Bu sürecin zaman alacağını belirtmekle birlikte önemli kırılma anlarının da ortaya çıkacağını söylemem mümkün görünüyor. Enflasyona karşı hem çok yönlü şekilde hem de koordineli olarak mücadelemizi sürdürmekteyiz. Para politikaları, maliye politikaları ve yapısal reformlarla ilgili olarak çalışmalarımız bulunuyor. Her şeyin ötesinde enflasyona karşı mücadele konusu bizim açımızdan öncelik taşımaktadır. Bu yönde kararlılıkla ilerliyor ve mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğimizi belirtiyorum’’ ifadelerini kullandı.

 

‘’Evde Tutulan Altın ve Döviz Sisteme Dahil Edilmelidir’’

Vatandaşların evlerinde tuttukları altın ve dövizlerin sisteme dahil edilmesi gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ‘’Yastık altı olarak değerlendirilen altın ve dövizlerin ne vatandaşımıza ne de ekonomiye katkısı bulunmuyor. Bunların hiçbir şekilde getirisi bulunmuyor. Tasarruf yapan vatandaşlarımızın bu birikimlerinin ekonomiye kazandırılması gerekmektedir. Doların, evde tutulması halinde ise Amerika’ya faizli şekilde kredi açılmış oluyor. Sıfır faiz getirili bir kredi olarak değerlendiriyorum. Bu durum döviz için geçerli olduğu kadar aynı şekilde altın içinde geçerlidir. Makroekonomik alanda bu birikimlerin üretken ve aktif alanlara destek olması engelleniyor. İnsanlar tercihlerine göre altın veya döviz alabilir. Bu konuda yorum yapamam. Benim söylemek istediğim bu tasarrufların ekonomik sisteme dahil edilmesidir. Makroekonomiye dahil oluyorsa hem tasarrufta bulunan vatandaşımız kazanır hem de ekonomik anlamda üretkenlik taşıyan alanlarda kaynak sağlanmış olur. Bu sayede getiri de artacaktır’’ şeklinde konuştu.

‘’Konut Kiralarının Çözümü Enflasyonun Düşmesi Olacaktır’’

Konut ve işyeri kiralarında yaşanan artışla ilgili sorulara yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ‘’Bu konuyu bizde zaman zaman aramızda tartışmaya devam ediyoruz. Kira artışıyla ilgili olarak yüzde 25 oranında zam limiti belirlendi. Lakin, konut ve işyeri kiralarındaki artışla ilgili sorunun kesin çözümü de enflasyon oranlarının düşmesi olacaktır. Enflasyon oranlarının düşmesi halinde bu konularda da sorunlar ortadan kalkmaya başlar ve çözüm üretme ihtiyacı yaşanmaz. Köklü şekilde çözüme ulaşmamız için enflasyona karşı mücadele sürecini kesintisiz şekilde sürdürüyoruz. Bu bakış açısıyla hareket etmekteyiz. Bu yılın dezenflasyon açısından kritik önemi bulunuyor. Özellikle yılın ortasına doğru geldiğimizde enflasyon oranlarında düşüş yaşanacağı beklentisini taşıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cevdet Yılmaz: ‘’Enflasyonla Çok Yönlü Şekilde Mücadeleyi Sürdüreceğiz’’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merkez Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin