İstanbul’da Nükleer Enerji Forumu Gerçekleşti

Nükleer Enerji
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul‘da düzenlenen 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Nükleer Santraller Zirvesi’nde Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom ve Akkuyu Nükleer de yer aldı.

Rosatom yetkilileri, Türk şirketleriyle nükleer ve nükleer olmayan teknolojiler konusunda yeni iş birliği alanlarını tanıttı. Ayrıca, Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Akkuyu Nükleer Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Anastasia Zoteeva, forumla ilgili yaptığı açıklamada, Akkuyu Nükleer proje şirketlerinin her yıl NPPES Zirvesi’ne katıldığını ve bu etkinliğin Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali inşası için potansiyel katılımcılar için bir iletişim platformu olduğunu belirtti. Türkiye’deki tedarikçilere güncel bilgiler sağlamanın önemli olduğunu vurgulayan Zoteeva, Rosatom’un Türkiye’nin çeşitli sektörlerinden temsilcileri projeye aktif olarak dahil etmeye ve Rosatom’un lider olduğu nükleer teknoloji uygulamalarının iş tekliflerinin kapsamını genişletmeye devam ettiklerini söyledi.

Akkuyu Nükleer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anton Dedusenko ise NPPES-2023 açılış töreninde yaptığı konuşmada, Rosatom’un Türkiye Cumhuriyeti ile ortaklığını takdir ettiğini ve büyük bir potansiyel gördüğünü ifade etti. Rosatom’un yeni iş birliği alanlarını her zaman görüşmeye açık olduğunu belirten Dedusenko, yüksek kapasiteli nükleer güç santrali projelerinin yanı sıra su arıtma, araştırma reaktörleri ve nükleer tıp gibi çeşitli alanlarda ürün ve çözümler sunmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Alexander Voronkov, Rosatom’un hem nükleer enerji dışı hem de nükleer olmayan alanlarda Türk ortaklara yönelik geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunduğunu belirtti. Akkuyu NGS projesinin Türk iş dünyasıyla başarılı bir iş birliği deneyimi yaşadığını ve bu iş birliği alanlarını geliştirmenin mantıklı olduğuna inandıklarını söyledi. Tuzdan arındırma ve su arıtma çözümleri, radyasyon teknolojileriyle tarımsal ve endüstriyel uygulamalar, nükleer bilim ve teknoloji merkezlerinin inşası gibi birçok alanda Türk ortaklara kapılarının açık olduğunu vurguladı. Voronkov, Türkiye pazarında teknolojilerine yönelik güçlü bir talep olduğuna dair tam bir güvene sahip olduklarını ifade etti.

Nükleer Enerji Alanında Yetkinlik Geliştirme Ve Üreticilerin Uluslararası Pazarlara Giriş Fırsatı Sunmada Önemli

Akkuyu Nükleer İnşaat ve Üretim Organizasyon Direktörü Denis Sezemin ise forumdaki konuşmasında her bir güç ünitesinin inşaat durumu hakkında bilgi verdi. Bu yılın hedeflerinin, Akkuyu NGS’nin birinci ünitesinde genel kurulum çalışmalarını ve işletmeye alma öncesi işlemleri başlatmak için güç aktarım tesislerinin, kara tesislerinin ve yardımcı binaların hazırlığını tamamlamak olduğunu belirtti. Akkuyu NGS Projesi’nin Türkiye’de yeni bir endüstri oluşturduğunu ve Türkiye’ye daha istikrarlı bir enerji sistemi sağlamanın yanı sıra nükleer enerji alanında yetkinlik geliştirme ve üreticilerin uluslararası pazarlara giriş fırsatı sunmanın önemli olduğunu ifade etti. Projenin Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunacağını ve yerel üretimin, bilim ve eğitim alanının gelişimine destek olacağını vurguladı.

Sezemin ayrıca Akkuyu NGS’nin yerelleştirme programının olumlu dinamikleri üzerinde de durarak, geçtiğimiz yıl Türk şirketlerine verilen sözleşmelerin toplam tutarının 3,2 milyar dolardan 4,3 milyar dolara yükseldiğini belirtti.

TESTKO Baş Koordinatörü Necip Koyuncu, Akkuyu Nükleer Projesi ile yaklaşık iki yıldır çalıştıklarını ve sahanın güvenliğini sağlamak için binalar inşa ettiklerini belirtti. Koyuncu, Akkuyu NGS şantiyesinde tüm işleri tamamlayarak binayı baştan sona inşa ettiklerini ve bu konuda sadece kendilerinin çalıştığını ifade etti. Akkuyu’nun Türkiye’nin ilk nükleer projesi olduğunu ve bu nedenle büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi. Projede kazandıkları deneyimden gurur duyduklarını vurguladı.

Bayramoğlu Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burak Çeliktaş, Akkuyu NGS sahasında çalışmalara kısa bir süre önce başladıklarını ve aynı zamanda nükleer endüstrinin bir parçası olan CERN ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Akkuyu NGS Projesi’nin teknoloji ve bilgi birikimlerinin gelişmesine yardımcı olduğunu ve ekonomik olarak önemli bir rol oynadığını ifade etti. Türk şirketlerinin uluslararası iş birlikleri için büyük fırsatlar olduğunu da ekledi.

Aquamatch Satış Yöneticisi Tuğçe Uzun, etkinliğin verilen bilgiler ve nükleer sektördeki saygın şirketlerin temsilcileriyle iletişim kurma açısından önemli olduğunu belirtti. Su arıtma sistemleri ve sıhhi tesisat sistemleri ürettiklerini ve Akkuyu NGS sahasında kendi geliştirdikleri bir su arıtma sistemi kurduklarını söyledi. Ayrıca, inşaatı devam eden nükleer santral ihtiyaçları için dört projede yer aldıklarını ve Akkuyu Nükleer ve Rosatom ile iyi bir ilişki geliştirdiklerini ifade etti.

Eksen Belgelendirme Teknik Hizmetler LTD.ŞTİ. Teknik Müdürü Onur Boysan, farklı şirketlerin temsilcileriyle bir dizi toplantı yaptıklarını ve bu toplantıların verimli ve faydalı geçtiğini belirtti. Akkuyu NGS Projesi’nin Türkiye’de bir ilk olduğunu ve ilk defa nükleer enerjiyle ilgili bir projede yer aldıklarını söyledi. Ayrıca, Rosatom’un Mısır’da inşa etmekte olduğu El Dabaa NGS için altyapı tasarımını geliştirdiklerini ifade etti. Şirketlerinin bu tür sektör forumlarına düzenli olarak katılacağını vurguladı.

Zirve kapsamında düzenlenen ana panel oturumunda UAEA Genel Müdür Yardımcısı ve Nükleer Enerji Bölümü Başkanı Mikhail Chudakov, Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkan Yardımcısı ve Bölge Merkezi Direktörü Alexander Voronkov, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Uzmanı Hakan Hatipoğlu, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TÜNAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Necati Kaya, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demirak sunum yaptı.

Rosatom, bu yıl NPPES’te ilk kez, nükleer ve nükleer olmayan sektörlerdeki Türkiye piyasasına yönelik ürünlerini içeren çok yönlü bir teklif sundu. Bu konuyla ilgili özel bir panelde, REIN A.Ş’nin bir iştiraki olan RAOS Energy İş Geliştirme ve Satış Direktörü Faraç Alemdar, Rosatom ürünlerinin Türkiye’de tanıtımını gerçekleştirdi. Panele, Rosatom Altyapı Çözümleri Şirketi Bölümünden Dmitry Repin su arıtma ve tuzdan arındırma çözümleri, ITC GET Şirketinden Aleksey Kovalevich modelleme ve simülasyon, Rusatom Servis Türkiye Şubesinden Arda Sapankaya biyogaz ve hidroelektrik, ve RAOS A.Ş’den ise Ksenia Nikolaeva çok amaçlı araştırma reaktörü çözümleri hakkında sunumlar yaptılar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstanbul’da Nükleer Enerji Forumu Gerçekleşti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merkez Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin