Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine bağlı Uzla köyünde meydana gelen yangın felaketi, hızla yayılarak 7 evin küle dönmesine neden oldu. Yangının çıkış sebebi henüz tespit edilemezken, rüzgarın da etkisiyle alevler çabucak yayıldı. Başta köylüler olmak üzere çevredekiler, alevlere ilk müdahalede bulunarak yangının yayılmasını engellemeye çalıştı.
112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan ihbarın ardından, Kastamonu, Karabük ve Bartın illerinden itfaiye ekipleri, Orman İşletme Müdürlüğü arazözleri, jandarma ve AFAD ekipleri seferber edildi. Yangına yoğun bir mücadele ile karşılık veren ekipler, ormanlık alana sıçramadan yangını kontrol altına almayı başardı.
Hızla Yayılan Alevler Köydeki 7 Evi Kül Etti
Vali Avni Çakır da olay yerine gelerek çalışmaları yakından takip etti. Yangının kontrol altına alınmasının ardından soğutma çalışmalarına başlandı. Ancak ilk tespitlere göre yangın sonucunda ahşap yapılardan oluşan 7 ev tamamen kül oldu. Neyse ki can kaybı ve yaralanma vakaları yaşanmamış gibi görünüyor. Ancak yangında hayvan kayıpları hakkında henüz net bir bilgi elde edilemedi.
İtfaiye Ekiplerinin Özverili Müdahalesiyle Yangın Kontrol Altına Alındı
Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol, ekiplerin yaklaşık 2 saatlik özverili çabalarının ardından yangının kontrol altına alındığını ve maalesef 7 evin kullanılamaz hale geldiğini açıkladı. Bu üzücü olayın ardından köy halkı ve yetkililer, yangının nedenini araştırmak ve zararları en aza indirmek için çaba harcıyor.