Marmara Denizi’nin kirlilik sorunu deniz sezonunun açılmasıyla birlikte vatandaşlar arasında endişe yaratmaktadır. Burgazada sahilinde ortaya çıkan yosun birikintileri üzerindeki çöpler ve deniz yüzeyindeki yağ benzeri kir denizin kirli bir görünüm sergilemesine neden olmaktadır. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cem Gazioğlu Marmara Denizi’nin yıllardır yoğun kirlilik baskısı altında olduğunu belirtmiştir.
Uzmanlar Marmara Denizinde Artan Kirlilik Konusunda Uyarıda Bulunuyor
Gazioğlu özellikle körfezlerin insan etkisi altında olduğu için Marmara Denizi’nin kirli bir deniz olarak kabul edilebileceğini ifade etmiştir. Vatandaşlar deniz yüzeyindeki yosun birikintileri çöpler ve yağ tabakasından rahatsızlık duymaktadır. Burgazada’daki iskele ve restoranlar da sahildeki kirlilikten etkilenmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler yosun birikintilerini ağ yardımıyla temizlemeye çalışmaktadır. Ancak sorunun çözümü için daha kapsamlı önlemler alınması gerekmektedir.
Burgazada Sahilinde Görülen Kirlilik Denizde Yüzenleri Endişelendiriyor
Prof. Dr. Cem Gazioğlu Marmara Denizi’nin genel olarak kirli bir deniz olduğunu ve bölgedeki kirliliğin ortalamaların üzerinde olduğunu ifade etmiştir. Ancak bazı bölgelerin hala insanların kullanımına açık olduğunu belirtmiştir. Mavi bayrak kriterlerine uygun olan bölgelerdeki işletme ve sahil kesimlerinin güvenli bir şekilde kullanılabileceğini söylemiştir. Bunun dışında İstanbul’a yakın bölgelerde de bazı sahil kesimlerinin önlemler alarak insanların faydalanmasına imkan sağladığını ifade etmiştir.
![Marmara Denizi](https://merkezhaber.com.tr/wp-content/uploads/2023/06/1-178.jpg)
Marmara Denizinin Temizliği İçin Acil Önlemler Alınması Gerekiyor
Gazioğlu Marmara Denizi’nin çevresinde yoğun bir nüfusun bulunduğunu ve bölgenin sanayi tesisleriyle çevrili olduğunu vurgulamıştır. Yıllardır yoğun kirlilik baskısı altında olan denizin korunması için merkezi hükümet ve yerel idareler tarafından ciddi tedbirler alınması gerektiğini belirtmiştir.
Arıtma tesislerinin daha iyi çalıştırılması ve çevreye duyarlı üretim yöntemlerinin benimsenmesi gerektiğini vurgulamıştır. Ayrıca her bireyin çevreye duyarlı bir şekilde hareket etmesi gerektiğini ve toplum geneline yayılan bir çevre bilinci oluşturulması gerektiğini vurgulamıştır. Burgazada’da yaşayan esnaf ve sahilde vakit geçiren bazı vatandaşlar da kirlilikten şikayetçi olup daha sıkı önlemler talep etmişlerdir. Marmara Denizi’nin kirlilik sorununun uzun vadeli ve kapsamlı bir şekilde çözüme kavuşturulması önem arz etmektedir.