CHP Parti Meclisi eski üyesi olan Prof. Dr. Örsan Öymen, CHP‘nin genel başkanlığı için adaylığını açıkladı. Öymen, genel merkezde bir basın toplantısı düzenleyerek CHP’nin içinde bulunduğu zorlu duruma dikkat çekti. Kendisinin ve takipçilerinin izlemeyi önerdiği yolun, Mustafa Kemal Atatürk’ün izlediği yol olduğunu vurguladı. Bu yolun, Atatürk’ün aydınlanma devrimlerinin ve 6 okun yolunu temsil ettiğini ifade etti. Ayrıca, bu yolun demokratik solculuğun yolunu da içerdiğini belirtti.
Prof. Dr. Örsan Öymen, 38. olağan kurultayda Cumhuriyet Halk Partisi genel başkan aday adayı olma kararı aldığını ve bunu kamuoyuyla paylaştığını ilan etti. İlkelerin sadece sözde değil, projeler ve çözüm önerileri ile hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. İlk adım olarak parti içi eğitim konusuna önem verilmesi gerektiğini ifade etti. Üyelerin kendi ideolojilerini, 6 oku ve sosyal demokrasiyi anlamalarının önemli olduğunu vurguladı ve bu amaçla parti içi eğitim konusuna bütçeden kaynak ayırmak gerektiğini belirtti. Bu konunun şu ana kadar etkili bir şekilde uygulanmadığını dile getirdi. Üyelerin parti içi eğitim ile bilinçlendirilmesi halinde, bu ilkeleri ve projeleri halka daha etkili bir şekilde aktarabileceklerini ifade etti.