Oy Verme Süresi Uzatıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüksek Seçim Kurulu tarafından yurt dışında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi için daha önce 2 gün olarak belirlediği oy hakkı kullanma süreci CHP’nin itirazlarından sonra tekrardan 5 güne çıktı. Oy verme sürecinin 5 güne çıkarıldığı ülkeler ABD, İngiltere, İrlanda, Avustralya ve Kanada. Burada yaşayan Türk vatandaşları oy verme sürecini 2 gün yerine 5 ün üzerinden tamamlayabilirler.

2.tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimleri daha önce YSK tarafından 20 – 24 Mayıs olarak açıklanmış ancak ardından bu sürenin 2 gün ile sınırlandırılacağı bildirilmişti. Bunun üzerine CHP tarafından yapılan itirazlar ile birlikte Millet İttifakı’nın bu bölgelerde daha yüksek oy alma potansiyeli olduğunu belirtilerek sürenin uzatılması talep edildi. İtiraz dilekçelerinin YSK’ya sunulmasının ardından YSK dilekçeyi değerlendirerek oy verme sürecinin daha önce planlandığı gibi yapılacağını duyurdu.

Dilekçe de daha önce oy verme tarihlerinin seçmenlere ibraz edildiği ve bu günlerin azalmasının seçmenleri sandıktan iteceği belirtilerek coğrafi konumu çok büyük olan bu ülkelerde sandık sayısı ve oy verilecek yerlerin kısıtlığının dikkate alınması isteniyordu. Vatandaşların 2 gün içinde oy verme bölgelerine ve sandık başlarına yetişme ihtimallerinin çok düşük olduğunun savunulması ile birlikte 1. tur seçimlerinde ki uzun sandık kuyruklarına vurgu yapılmıştır. Sürenin azalmasının ilk turda olduğu gibi 7 saat sıra bekleyen vatandaşların bekleme sürelerini arttırabileceği ve oy verme eyleminden vazgeçebilecek veya yetişemeyecekleri de vurgulanıyor.

 

Müsabaka Devam Ediyorken Kuralları Değiştiremezsiniz

CHP yetkilileri YSK çıkışı sonrası basın açıklaması yaparak müsabaka devam ediyorken kuralları değiştiremezsiniz daha önce belirlenen tarihler içerisinde oy verme işleminin kullanılması gerekmektedir şeklinde açıklamalarda bulundular. CHP yetkilileri tam tersine sürenin azaltılması değil ilk turda yaşanan olumsuz durumların tekrar yaşanmaması adına öncelikle sandık sayısının arttırılması ve oy verme süresinin 5 günden de daha fazla uzatılması gerektiğinin yerinde olacağını belirttiler.

İlk tur cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında sosyal medya üzerinden vatandaşlardan yoğun tepkiler gelmiş ve bazı sandık sürelerinde bekleme süreleri 7 saati bulmuştu. Aynı zamanda uzun kuyrukların oluşması ve coğrafi genişlik nedeniyle sandıklara ulaşımda yaşanan sorunlarda aynı şekilde yapılan şikayetler içerisinde yer alıyordu.

YSK itiraz dilekçesi üzerine tekrardan ilk aldığı kararı değerlendirerek sürenin uzatılması yönünde olumlu bildirimde bulunarak oy verme süresinin tekrardan 2 günden 5 güne çıkarıldığını duyurdu. CHP bir yandan sürenin kısaltılmasına itiraz ederken diğer yandan AKP’li yetkililer yurtdışı sandık sayısının arttırılması konusunda başvuru yaptılar. AKP’li yetkililerin verdiği dilekçede ise bazı temsilciliklerde sandık sayılarının hem hafta içi hem de hafta sonunda azaldığının görüldüğü bununda oy verme davranışında aksaklıklara neden olduğu belirtiliyor.

 

YSK Başkanı Yener Açıklama

YSK Başkanı Yener verilen dilekçeler üzerinden açıklama yaparak öncelikli olarak CHP’nin verdiği dilekçenin kabul edildiğini ve yurt dışında oy kullanma süresinin tekrardan 5 güne çıkarıldığını belirtti. Aynı zamanda 2. tur seçimleri konusunda gereken tüm tedbirlerin alınacağını ve yoğun bir çalışma temposu içerisinde yer aldıklarını ileterek farklı basın ve yayın kuruluşlarında değişik açıklamaların yapıldığını bu yüzden yetkili bir ağızdan duymadıkça bu yazılanlara inanılması gerektiğini söyledi.

Yener açıklamasında AKP ve CHP’nin ortak dilekçeleri ile Sidney’de AKP, CHP, MHP ve YSP yetkililerin verdiği ortak dilekçeleri dikkate aldıklarını ve konuyu tekrar değerlendirerek sürenin uzatıldığını belirtti. Aynı zamanda Türk Hava Yolları ile de iletişimde olduklarını vatandaşların sandıklara ulaşmasında herhangi bir sıkıntı çıkmayacağını ileten Yener tüm siyasi partilerinde konu ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olduklarını söyledi.

Türk siyasi tarihine bakıldığında daha önce ülkemizde iki tur oylaması gibi bir sürecin görülmediğini bu yüzden bu yaşanacak seçimin ülkemiz için bir ilk olduğunu dile getiren Yener 15 günlük zorlu bir sürecin kendilerini beklediğini ve bu sebepten ötürü acil alınan kararlar nedeniyle hiçbir aksaklığın oluşmasına imkan verilmeyeceğini iletti. Yener tüm siyasi partilerin ortak dilekçe ve talepleri ile gelen geri bildirimleri doğru yorumladıklarını ve hemen aksiyon alarak yurt dışı seçimi için gereken düzeltmelerin yapıldığını söyledi. Süreç yönetiminde Dış İşleri Başkanlığından da görüş alarak hareket ettiklerini 2. tur cumhurbaşkanı seçimlerinde hiçbir sorun yaşanmayacağını açıkladı.

Yurtdışında oy kullanacak vatandaşlarımız ABD’de Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarımız ile South Jersey ve Long Island’da kurulacak olan sandıklarda seçim tercihlerini yapabilecekler. ABD’de oy verme süresi ise Türkiye’nin aksine 08:00 – 22:00 arasında gerçekleşebiliyor. Kanada’da oy verecek vatandaşlarımız Ottova Büyükelçiliği ile Toronto, Vancouver ve Montreal Başkonsolosluklarında oy kullanabilecek. Kanada’da da oy verme işlemi 08:00 – 22:00 saatleri arasında yapılabiliyor. Avusturalya da ise ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimi için başkonsoloslukta bulunan sandıkta vatandaşlarımız oylarını kullanabiliyor olacak. ABD ve Kanada’da olduğu gibi burada da oy verme süreci 08:00 – 22:00 saatleri içerisinde yapılabiliyor olacak. İngiltere de oy kullanacak vatandaşlarımız ise daha önce açıklanan Manchester ve Leicester lokasyonlarında yine 08:00 – 22:00 saatleri arasında oy verme işlemini gerçekleştirebilecekler.

Kaynak: DHA

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Oy Verme Süresi Uzatıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merkez Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin