Özgür Özel: ‘’Anayasayı Değiştirecek Sayıya Sahip Değilsiniz’’

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında ülke gündemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Anayasa Mahkemesi ile ilgili tartışmaları değerlendiren CHP lideri, ‘’Anayasa’da değişiklik yapmak istediklerini söylüyor. Fakat, bunun için gereken sayıya sahip değilsiniz. Biz de Anayasa Mahkemesi’nin güçsüz konuma düşmesine göz yummayacağız. Anayasa’nın çiğnenmesine müsaade edersem gözüm yerinden çıksın’’ dedi.

 

TBMM’de her hafta Salı günleri gerçekleştirilen parti grup toplantılarında liderler birbirinden önemli mesajlar verdi. CHP’nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel ise ilk kez toplantıda konuşmacı olarak kürsüye çıktı. CHP’nin 81 ildeki İl Başkanlarının da katıldığı toplantıda partili milletvekilleri de yer aldı. Yoğun bir ilginin olduğu toplantıda CHP lideri Özel, ‘’Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan partimiz bizlere ve genç nesillere emanet olarak bırakıldı. Partimiz kurultay sürecini geride bıraktı. Bizim üyelerimiz diğer partilerden farklı olarak tasdikle görevlendirilmedi. Aksine görevi teslim etme sorumluluğunu üstlendi. Atatürk tarafından kurulan CHP’ni yeniden iktidara taşımak için görevi aldık ve bunun için söz verdik’’ diye konuştu.

 ‘’Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hepimizin Üzerinde Emeği Var’’

İktidar tarafından dezenformasyon yapıldığına dikkat çeken CHP Genel Başkanı Özgür Özel, ‘’Bizim partimizdeki Genel Başkan seçimleri demokrasi dikkate alınarak gerçekleştirilir. Adaylar birbirlerine karşı rakip olabilir. Biz, ülkemizin daha demokratik olması için vatandaşlarımıza vaatlerde bulunuyoruz. Bu vaatleri yerine getirebileceğimiz kendi iç seçimlerimizde de kanıtlandı. Bu açıdan kurultayımız önem taşımaktadır. Genel Başkanlık görevini üstlenen Kemal Kılıçdaroğlu’nun başta ben olmak üzere buradaki herkesin üzerinde emeği bulunmaktadır. Saygıyla selamlarımı iletiyorum’’ dedi.

Özgür Özel: ‘’DİSK’in Yanında Yer Alacağız’’

CHP’nin kendini kimsesiz hisseden vatandaşların yanında yer almak zorunda olduğunu hatırlatan Genel Başkan Özgür Özel, ‘’Atamız tarafından bizlere bırakılan vasiyette de bu ifadeler yer almaktadır. Partimiz, hiçbir vatandaşımızı geride bırakamaz. Biz de bu yönde çalışmalarımızı sürdürecek, vatandaşlarımızın sorunlarıyla yakından ilgileneceğiz. Anayasa’nın askıya alınmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da içinde yer aldığı bir durum yaşandı. Bu durum darbenin girişimidir. Barolar Birliği’nin başlattığı protestoya bizde destek verdik. DİSK’in de bu yönde bir yürüyüşü var. Ankara’da onları karşılayacak, yanlarında yer alacağız. Ülkemizin kaderi açısından kritik önem taşıyor. Bu kaderi değiştirmek için çok olmamız gerekiyor’’ ifadelerini kullandı.

‘’Anayasa Mahkemesi’ne Yönelik Darbedir’’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, ‘’ Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi tarafından yapılan tehditlere inanamadık. Bu Anayasa Mahkemesine yönelik kafa tutmanın yanı sıra kişisel bir meseledir’’ dedi. CHP lideri Özel açıklamasına şöyle devam etti:

‘’Yargıtay’ın aldığı karar sadece Anayasa Mahkemesine değil, aynı zamanda TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’a yönelik de kafa tutmayı içeriyor. Meclis’te bu kararın neden okunmadığıyla ilgili had bildiriyor, hizaya çekilmek isteniyor. Bu kararın TBMM gündemine alınması gerektiğini söyledik. Bu kapsamda Meclis Başkanıyla görüştüm ve olumlu bir tavır takındığını gördüm. Lakin, süreç içersinde farklı şeyler oldu. Danışma Kurulu’nun yapılması gerekiyordu, ama olmadı. Özel gündem içerisine girmesine rağmen gerekli çoğunluk toplanmadı. AKP Başkanı tarafından uçakta yapılan açıklamalar gösterdi ki, bu kararı destekliyorlar. Anayasa’ya yönelik hem suç işleniyor. Bunu ister asker ister sivil ister Cumhurbaşkanı yapsın adı darbedir. Bu darbe hayatım boyunca gördüğüm en hadsiz girişimdir. Anayasa’nın değiştirilmesini istiyorlar, ama bu sayıya sahip değiller. Biz de buna destek vermeyeceğiz. Destek verirsem de benim gözüm yerinden çıksın. Anayasa’nın çiğnenmesine müsaade etmem.’’

‘’Halkın Sevgisine Göre Aday Belirlenecek’’

Yerel seçimler öncesinde Belediye Başkanı adaylarının belirlenmesiyle ilgili bilgi veren CHP Genel Başkanı Özgür Özel, ‘’81 ilden gelen il başkanlarımızla birlikte toplantı yapacağız. Genel Seçimler açısından kayıt ve şart aranmadan ön seçim yapılmasını düşünüyoruz. Yerel seçimeler içinse mevcut başkanlarla ilgili olarak anket çalışması yaptıracağız. Halkımızın sevgisini kazanan ve kalbinde yer alan adaylarla yola çıkacağız. Eğer, başkanımız halk tarafından sevilmiyorsa bu sefer farklı bir aday ortaya çıkar. Bu süreçte de parti teşkilatımız ön seçim yaparak sonucu belirleyecek. Ön seçim yapılmayacağı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Teşkilat üyelerimizin şahsımla ilgili bir şüphesi ve endişesi yoktur’’ ifadelerini kullandı.

‘’MHP Genel Başkanına Bu İfade Yakışmıyor’’

Anayasa Mahkemesi ile ilgili tartışmalar hakkında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘’zillet’’ ifadesini kullanmasından rahatsızlık duyduğunu belirten CHP lideri Özgür Özel, ‘’Anayasa Mahkemesi’nin başkanına yönelik hastalıklı kol ifadesi kullanıldı. Zillet ifadesi MHP gibi bir partinin başkanının ağzına yakışmıyor. Millet ifadesini tahrip ederek zillete çeviriyor. O yaştaki ve deneyimdeki birinden bunu duymaktan memnun değilim. Bu tarz ifadeleri kullanmamamız ve terk etmemiz gerekir. Milletimiz, Anayasa’ya da mahkemeye de saygı duymaktadır. Anayasa’da değişiklik yapılması için usule uygun olmalıdır. Lakin, yok saymaya çalışmak bambaşka bir hareket anlamına gelir’’ diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Özgür Özel: ‘’Anayasayı Değiştirecek Sayıya Sahip Değilsiniz’’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merkez Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin