Boynuna Takılan İmplant Yemek Borusunu Yırtıp Midesine Düştü

Boynuna Takılan İmplant Yemek Borusunu Yırtıp Midesine Düştü
Boynuna Takılan İmplant Yemek Borusunu Yırtıp Midesine Düştü
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş’ta ikamet eden Sultan Tıraş’a, boyun fıtığı nedeniyle takılan ve bir müddet sonra da yerinden çıkan implantlardan birisi, yemek borusunu yırtarak midesine düştü. Yaşanan olayın ardından Tıraş, Gaziantep‘teki özel bir üniversite hastanesinde gerçekleştirilen operasyon sonucunda da sağlığına kavuştu.

Boynuna Takılan İmplant Yemek Borusunu Yırtıp Midesine Düştü
Boynuna Takılan İmplant Yemek Borusunu Yırtıp Midesine Düştü

Boynuna Takılan İmplant Yemek Borusunu Yırtıp Midesine Düştü

Kahramanmaraş’ta yaşayan Sultan Tıraş (40), boynuna takılan implantlardan birinin yerinden çıkıp, yemek borusunu yırtarak midesine düşmesi sonucunda; tıp literatüründe nadir görülen bir olay yaşadı ve ardından Gaziantep’teki özel bir üniversite hastanesinde gerçekleştirilen operasyonla sağlığına kavuştu.

Kahramanmaraş’ta ikamet eden 3 çocuk annesi Sultan Tıraş, geçen sene boyun ağrıları nedeniyle hastaneye başvurdu. Yapılan incelemeler sonucunda boynunda fıtık olduğu tespit edildi. Bu durumdan ötürü de hekimin tavsiyesi üzerine Tıraş’ın boynuna implant yerleştirildi. Bir müddet sonra ağrıları devam eden Tıraş, Gaziantep’te bulunan özel bir hastaneye başvurdu. Hastanede yapılan kontroller sonucunda boynuna takılan implantın yerinden oynadığı tespit edildiği için ameliyata alındı. Yapılan ameliyatta implantlardan biri çıkarılırken, diğeri tespit edilemediği için Tıraş, hekimin tavsiyesi ile şehirdeki özel bir üniversitenin hastenesine sevk edildi.

Yapılan endoskopi sonucunda Tıraş’ın yemek borusunun yırtık olduğu ve implantın da midesinde bulunduğu tespit edildi. Yoğun bakım ünitesine alınan Tıraş, yapılan hazırlıkların ardından Prof. Dr. Levent Elbeyli tarafından ameliyata alındı. Sultan Tıraş, riskli olarak değerlendirilen ameliyatın başarılı geçmesiyle sağlığına kavuştu.

”Ameliyatı başarıyla tamamladık.”

Boynuna Takılan İmplant Yemek Borusunu Yırtıp Midesine Düştü
Boynuna Takılan İmplant Yemek Borusunu Yırtıp Midesine Düştü

Sultan Tıraş’ın sağlık durumu ile ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Prof. Dr. Levent Elbeyli, önemli açıklamalarda bulundu.

Sultan Tıraş’ın bilinci kapalı bir biçimde hastaneye getirildiğini ve hayatını kaybetme riskinin çok yüksek olduğu bir olay yaşadığını belirten Prof. Dr. Elbeyli, yaşanan bu olayın tıp literatüründe görülmediğini vurguladı.

Yaptıkları radyolojik tetkikler ve değerlendirmeler sonucunda daha önce başka bir merkezde Tıraş’ın boyun omurlarına yerleştirilen metal disklerin yerinden oynadığını ve birisinin de midesinde olduğunun tespit edildiğini belirten Prof. Dr. Elbeyli, yaptıkları endoskopi sonucunda yemek borusunda bir delinme olduğunun ortaya çıktığını ve oldukça riskli bir ameliyat gerçekleştirdiklerini vurgulayarak şunları söyledi;

“Sultan Hanım bize bir başka hastaneden, bir beyin cerrahi uzmanımızın bir referansı ile gönderildi. 1 yıl önce Gaziantep dışında bir şehirde hastanede boyun fıtığı ameliyatı geçiriyor. Burada bir takım plak ve tıbbı anlamda enstrümanlar kullanılır. Bu hastamıza da iki adet implant takılmış ve zaman içinde yerinden oynayarak yemek ve nefes borusunda bir sıkıntı yarattığını hastamızdan öğrendik. Daha sora çekilen MR ve radyolojik tetkiklerle belirleniyor. Semptomların iyice artması karşısında hastamız bize yönlendiriliyor. Yaptığımız incelemelerde bu implantların yerinden oynadığı ve bir şekilde yer değiştirdiğini gördük. Bu alan komplike bir alan. Yapılan endoskopide yemek borusunda bir delinme olduğunu tespit ettik. Devamında midede bu implantların birinin görünmesi söz konusu. Diğer implantın da yerinden oynadığını görüyoruz. Böyle bir durumda hayati tehlikesi son derece yüksek. Yemek borusu kontamine bir alan. Hastayı direkt yoğun bakıma aldık. Bu kritik tablonun tedavi sürecini başlattık. Hayati tehlikenin yüksek olduğunu da hasta yakınları ile görüşüp bilgilendirdik. Ameliyatla yemek borusuna kaçan ve hatta nefes borusunda da tahrip olmuş olabileceği bilgisini ve birkaç aşamada cerrahi işlem gerektiğini belirttik. Ameliyat göğüs boşluğu ve boyun bölgesinden delinmenin olduğu yerin ameliyatla görülmesi ve tedavinin yapılmasıydı. 6 saati geçen bir ameliyat sürecimiz oldu. Hastanın boyun kısmından yaklaşık yarım litre iltihabi ve prülan ve gıda artıkları olan cerahat atığı temizlendi. Uzun süre kaçak nokta temizlendi ve tedavi edildi. Orada iğne ucu kadar bile açık bırakma şansınız yoktur. Ameliyatı başarıyla tamamladık. 3 gün yoğun bakımdan sonra sağlığına kavuştu. Ameliyattan sonra daha birtakım risklerin olabileceğini anlattık. Yoğun bakımın ardından hastamıza 10 gün kadar da serviste tedavi uyguladık. Bunun ardından hastamızı normal beslenir ve hayatını normal şekline koyarak evine yolcu ettik. Bugün çok sağlıklı ve aramızda.”

Beni Ölümden Döndürdüler

Sultan Tıraş, yaşadığı zorlu süreci Gaziantep’e geldiği ana kadar anlattıktan sonra şunları söyledi;

”Beni ölümden döndürdüler diyebilirim. Hayatımı önce Allah’a sonra doktorlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza borçluyum. Buraya ilk geldiğimizde aslında benden çok da umut yokmuş. O süreçte uyuyor olduğum için çok zorlu bir süreç olduğunu eşim görmüş.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Boynuna Takılan İmplant Yemek Borusunu Yırtıp Midesine Düştü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merkez Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin