17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremin 24. yıldönümünde, depremde hayatını kaybedenler bir kez daha anıldı. Bu acı olayın yıldönümünde, depremin merkez üssü olan Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde anma töreni düzenlendi.
Tören Deprem Sonrasında Su Altında Kalan Bir Bölgede Gerçekleştirildi
Törene Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Japonya İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve depremde yakınlarını kaybedenler katıldı. Tören, Kavaklı Sahili’nde, deprem sonrasında su altında kalan bir bölgede gerçekleştirildi ve burada hayatını kaybedenler için dualar okundu.
Bakan Kocaeli’de Gerekli Önlemlerin Alınmaya Başlandığını Söyledi
Tören sırasında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, deprem sonrası yürütülen çalışmaların devam ettiğini belirtti. Ülkenin artık depremlerde büyük kayıplar veren bir ülke olmak istemediğini vurgulayan Büyükakın, önceden tedbir alan şehirlerin bulunduğu bir ülke olma hedefini paylaştı. Bu amacı gerçekleştirmek için, Kocaeli’de gerekli önlemlerin alınmaya başlandığını söyledi.
![17 Ağustos](https://merkezhaber.com.tr/wp-content/uploads/2023/08/1-59.jpg)
250 Bin Konutun Taranmasının Başladığını İfade Edildi
Büyükakın, geçen yıldan bu yana yapılan önemli bir adımın, şehirdeki tüm binaların taranması olduğunu belirtti. Bu taramaların inşaat mühendisleri odası ve iki üniversiteyle işbirliği içinde yürütüldüğünü, şehirde bulunan 250 bin konutun taranmasının başladığını ifade etti. Büyükakın, bu çabanın büyükşehir belediyesi, üniversiteler, inşaat mühendisleri odası ve diğer kamu kurumlarının işbirliğiyle hayata geçirildiğini ve valilik desteğiyle sürdürüldüğünü dile getirdi.
17 Ağustos 1999 depremi, Türkiye’nin deprem gerçeğiyle yüzleştiği önemli bir dönüm noktasıydı. Bu tür anma etkinlikleri, toplumun deprem riskine karşı farkındalığını artırmak ve gelecekte benzer trajedileri önlemek adına büyük bir öneme sahiptir.