Edirne’de 662’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri düzenlendi. Başpehlivanlık için finalde Yusuf Can Zeybek ve İsmail Balaban yarıştı. Yusuf Can Zeybek finali kazanarak başpehlivan altın kemerini taktı.
Edirne’deki Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin bu yıl 662’ncisi gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanında Başpehlivan unvanını kazanmak için Sarayiçi Er Meydanı’na çıkan güreşçilerin mücadelesi takip edildi. Yarı final müsabakalarında 2 dönem Kırkpınar Güreşi şampiyonu İsmail Balaban ve Hüseyin Gümüşalan mücadele etti. Zeybek ise geçmişte iki dönem şampiyonluğu bulunan Mehmet Yeşil ile karşılaştı.
Kırkpınar’da Nefes Kesen Mücadele
Kırkpınar’da İsmail Balaban ve Yusuf Can Zeybek yarı final müsabakalarını kazanarak adlarını finale yazdırmayı başardı. Nefes kesen müsabakanın galibi Can Zeybek oldu. Türkiye’nin yeni başpehlivanı unvanını kazanan Zeybek, başarısını sahaya giren eşiyle kutladı. 662’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin sona ermesiyle birlikte ödül törenine geçildi. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından başpehlivan Zeybek’in altın kemeri takdim edildi.
Yusuf Can Zeybek: ‘’Altın Kemer’i Anneme Hediye Ediyor’’
Türkiye’nin yeni başpehlivanı Yusuf Can Zeybek ödül törenin ardından yaptığı açıklamada çok mutlu olduğunu belirtti. Altın kemeri annesine hediye ettiğini ifade eden Başpehlivan Zeybek, ‘’Bugünün gelmesini çok beklemiştim, sonunda Allah bana nasip etti. Güreşçi ustalarım tarafından her zaman iyi olanın kazanması söylenmiştir. Kırkpınar’a bu inançla geldim ve altın kemeri kazanacağıma inandım. Beni bu yaşıma getiren anneme teşekkür ediyor, altın kemeri ona hediye ediyorum’’ diye konuştu.