Zeki Okuyucu emekli bir öğretmen olarak köy enstitüsü mezunlarından biridir. 1946 yılında Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Yiğitler köyünde dünyaya gelmiştir. Köylülerin özverili çabalarıyla inşa edilen okulda okuma ve yazma becerilerini geliştirmiştir. Okuyucu Kayseri’deki Pazarören Köy Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra öğretmenlik kariyerine başlamış ve kendi köyü ve Anadolu’nun farklı köylerinde öğretmenlik yapmıştır.
1985 yılında Türkiye’nin 11. sırasında yer alarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurt dışı görevlendirme sınavını kazanmış ve Almanya’da Türk çocuklarına öğretmenlik yapmıştır. 1995 yılında emekli olan Okuyucu meslek hayatı boyunca binlerce öğrenci yetiştirmiştir.
Köy Enstitüleri ve Eğitimde Fırsat Eşitliği
Zeki Okuyucu’nun öğretme ve öğrenme aşkını ailesine de aktarmış olup çocuklarından ve torunlarından da aynı tutkuyu devam ettirenler bulunmaktadır. Torunlarından biri olan Can Okuyucu ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nü bitirip yüksek lisansını tamamlamış ve ardından araştırma görevlisi olarak üniversitede çalışmaya başlamıştır. Can Okuyucu dünyanın en köklü araştırma üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından doktora programına kabul edilmiştir.
Emekli Öğretmenin Köyden MIT’e Uzanan Yolu
Can Okuyucu MIT’de malzemenin doğasını anlamak üzerine çalışmalar yapacak ve bu alanda kendisini geliştirecektir. Öğretmenlik yapmış olan dedesinden aldığı ilhamla çalışmalarını tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönmeyi ve kendi ülkesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca diğer insanların da benzer imkanlara sahip olmasını sağlamak için çaba göstermek gerektiğine inanmaktadır. Okuyucu eğitimci bir aileden geldiğini ve bu kültürü sürdürmek istediğini belirterek insanlara fayda sağlayacak işler yapmak ve dünyada güzel bir iz bırakmak istediğini ifade etmiştir.
![Massachusetts Teknoloji Enstitüsü](https://merkezhaber.com.tr/wp-content/uploads/2023/06/1-92.jpg)
Eğitim Aşkını Dedesinden Miras Alarak Bilimde İz Bırakmak
Can Okuyucu’nun bu hedefleriyle ve idealizmiyle ilerlemeye devam ettiği belirtilir. Atomu parçalamak gibi doğrudan etkiler yaratmasa da çalışmalarının bazı alanlarda öncü olabileceğini düşünmektedir. Kendisi ve benzer düşünen insanlar olarak bilimsel araştırmaları ve inovasyonu teşvik ederek topluma katkı sağlamayı amaçladıklarını vurgulamaktadır. Can Okuyucu kökleri ve kültürüyle bağlı olduğu ülkesini unutmadan aldığı imkanları paylaşarak başkalarının da benzer fırsatlara sahip olmasına yardımcı olmayı önemsemektedir.